Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hokejisté se chystají na favority olympijského turnaje. Je na čase ukončit sérii porážek, vzkazují Rusům

Hokejisté se chystají na favority olympijského turnaje. Je na čase ukončit sérii porážek, vzkazují Rusům

Hráči českého národního týmu zatím vyhráli všechny čtyři zápasy, ale nejtěžší zkouška je teprve čeká. Pod pěti kruhy se v pátek utkají s hokejisty Ruska, kteří jsou největšími favority turnaje. Svěřenci Josefa Jandače chtějí sbornou překvapit a utnout nelichotivou sérii šesti porážek v řadě. 

Svěřenci trenéra Josefa Jandače se budou snažit napodobit své předchůdce, kteří před 20 lety postoupili do finále a v Naganu následně triumfovali. Zatímco v roce 1998 hráli na olympiádě poprvé hokejisté z NHL, v Koreji se naopak poprvé od té doby hraje bez zástupců elitní zámořské ligy.

Rusko je favorit turnaje a máme s nimi poslední zápasy negativní bilanci. Je ale na čase to změnit, řekl Jandač. Poukázal tak na bilanci šesti českých porážek se sbornou v řadě.

Národní tým přehrál Rusko naposledy v přípravě na Světový pohár v září 2016. Mezi posledními čtyřmi už není žádný outsider. Budou rozhodovat drobnosti - přesilovky, oslabení. Jaká bude síla. Možná i to štěstí trošku a připravenost. Negativní bilanci z posledních zápasů je potřeba přetavit, uvedl Jandač.

Na vrcholné akci se oba celky utkaly naposledy na loňském mistrovství světa v Paříži a Rusko vyhrálo ve čtvrtfinále 3:0. O rok dříve v Moskvě uspěli v základní skupině stejným výsledkem Češi. Na olympiádě se poslední vzájemné utkání hrálo před osmi lety ve Vancouveru a sborná ve skupině zvítězila 4:2.

V brance českého týmu nastoupí opět Pavel Francouz, gólman s druhou nejvyšší procentuální úspěšností zákroků na turnaji. Do obrany by se měl vrátit Michal Jordán, který čtvrtfinále kvůli svalovému zranění vynechal. Mimo sestavu by měli zůstat bek Ondřej Vitásek a útočník Michal Vondrka. Na pozici třináctého forvarda bude připravený Tomáš Zohorna.

Rusové jsou pasovaní na velkého favorita, ale začíná se za stavu 0:0. I v prvním zápase byli favorit a Slovensko obrovský outsider. A srdnatým, houževnatým výkonem na hranici sebeobětování hru po prvních deseti minutách vyrovnali a nakonec byli schopní vyhrát, řekl asistent Václav Prospal.

Češi se podle někdejšího vynikajícího útočníka chtějí soustředit na svou hru. Potřebujeme, aby náš tým byl připravený hrát nejlepší hokej v pátek ve 4:40 odpoledne, poukázal na začátek utkání.

Tým sborné je na olympiádě složený prakticky jen ze dvou týmů - z Petrohradu a CSKA Moskva. Doplňují je jen brankářská jednička Vasilij Košečkin a útočník Sergej Mozjakin z Magnitogorsku. Je to velmi dobře sestavené a vyvážené mužstvo. Jsou sehraní, znají se, měli i delší přípravu před turnajem. My se ale staráme hlavně o sebe a bude důležité, jak budeme hrát my, podotkl Prospal.


Česko X Rusko

Zápas začne v pátek v 8:40 SEČ.

Předpokládaná sestava: ČR: Francouz - Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, Kundrátek, Jordán, O. Němec - Erat, Jan Kovář, D. Kubalík - M. Růžička, Mertl, Červenka - Radil, Koukal, Sekáč - Řepík, Horák, Birner - T. Zohorna.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1