Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hokejové retro na obzoru. Proti Jágrovi nastoupí za Benátky Nedvěd

Hokejové retro na obzoru. Proti Jágrovi nastoupí za Benátky Nedvěd

Kdyby vám někdo před měsícem řekl, že tuto sobotu proti sobě v Liberci nastoupí k mistrovskému mači Jaromír Jágr a Petr Nedvěd, navíc nejspíš před televizními kamerami v přímém přenosu ČT, asi byste dotyčnému vystavili okamžitě umístěnku do drahého sanatoria. A přesto je to velmi reálné, dokonce vysoce pravděpodobné.


Jaromír Jágr v kladenském trikotu na jedné straně, na druhé v dresu Benátek nad Jizerou Petr Nedvěd. Ten první se vrací ze štace v Calgary s cílem dotlačit tým do extraligy, ten druhý se chystá naskočit symbolicky do sestavy prvoligové liberecké farmy právě proto, že jejím soupeřem má být majitel čísla 68.Je v tom kus symboliky, Nedvěd je kamarádem Jágra, někdejším kumpánem z éry v Pittsburghu, kde vedle sebe hráli dvě sezony a řádili jako černá ruka. V období dvou sezon 1995-97 Nedvěd za Penguins nabral 170 bodů, Jágr neuvěřitelných 244.

A teď by proti sobě měli znovu nastoupit. Ještě stále 45letý Jágr a už 46letý Nedvěd. „Tenhle nápad se zrodil v hlavě Petra Syrovátka,“ řekl Petr Nedvěd iSport.cz na adresu majitele libereckého klubu. Tomu Benátky ve WSM lize fungují jako farma. Nedvěd je bývalým dlouholetým kapitánem Bílých Tygrů, pod Ještědem odehrál plných šest let, než na jaře roku 2014 ukončil dlouholetou kariéru.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1