Hráči Borussie Dortmund mluvili u soudu o útoku na jejich týmový autobus | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hráči Borussie Dortmund mluvili u soudu o útoku na jejich týmový autobus

Hráči Borussie Dortmund mluvili u soudu o útoku na jejich týmový autobus

Fotbalisté Dortmundu dnes před soudem v tomto západoněmeckém městě vypovídali jako svědci v případu loňského bombového útoku na jejich týmový autobus. Hovořili o strachu, jaký v ten moment zažívali, i následcích, které si někteří z nich nesou dodnes. Obžalovanému Sergeji W., který se k činu přiznal, za útok hrozí doživotní vězení.

Fotbalisté Dortmundu loni 11. dubna sotva vyrazili na večerní zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem, když vedle jejich autobusu explodovaly tři nálože. Zranění utrpěl obránce Marc Bartra, který musel být s otevřenou zlomeninou předloktí operován, a také jeden z policistů, který autobus doprovázel. Jak se později ukázalo, bylo velkým štěstím, že žádný z fotbalistů nepřišel o život. V bombách totiž byly kovové součástky, z nichž se jedna v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu.

„Měl jsem strach, myslel jsem, že na nás někdo střílí,“ vzpomínal dnes na útok řecký obránce Sokratis, který na atentát myslí často dodnes. Velmi emotivně svou výpověď před soudem prožíval portugalský obránce Raphaël Guerreiro, který měl podle serveru Der Westen slzy v očích. „Je to pro mě hodně těžké o tom mluvit," připustil. "Snažím se už na to nemyslet,“ podotkl také s tím, že po výbuchu zažíval velký strach. Nikdo podle něj nevěděl, co ještě přijde a všichni byli v šoku.

O neuvěřitelném strachu hovořil i záložník Julian Weigl. "Ozvala se rána a mojí hlavou mrštila tlaková vlna zprava doleva. Krátkou chvilku bylo v autobuse ticho, nikdo nevěděl, co se stalo," popisoval Weigl, podle něhož pak propukla „neuvěřitelná panika“. „Nejdřív jsem si vůbec netroufal vyjít z autobusu,“ poznamenal.

Brankář Roman Bürki zase uvedl, že po atentátu trpěl poruchami spánku. „Pořád ještě se strašně snadno vylekám. Když za mnou někomu něco spadne a je to hlasité, hodně se leknu a jsem naštvaný,“ řekl. O podobných následcích hovořil už koncem ledna obránce Bartra, který ještě týdny po útoku potřeboval vždy několik hodin, aby mohl usnout. Další spoluhráč Šindži Kagawa dnes zase připustil, že v prvních týdnech trpěl ve svém autě nebo bytě návaly strachu.

Devětadvacetiletý Sergej W., který v době útoku pobýval ve stejném hotelu jako fotbalisté, jednal podle obžaloby z chamtivosti a na útoku se snažil vydělat. Nedlouho před ním na burze nakoupil prodejní opce na akcie Borussie Dortmund a spekuloval, že po útoku hodnota akcií klubu klesne. Maximálně podle vyšetřovatelů mohl získat přes půl milionu eur, ve skutečnosti ale vydělal 5872 eur (149.000 Kč).

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.