Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hráči NHL by si nakonec na olympiádě zahrát mohli, věří šéf mezinárodní asociace

Hráči NHL by si nakonec na olympiádě zahrát mohli, věří šéf mezinárodní asociace

Šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel věří, že je stále čas na to, aby NHL přehodnotila rozhodnutí o neúčasti svých hráčů na olympiádě v Pchjongčchangu. Podle něj zbývají na zvrat téměř dva měsíce.

Fasel v dějišti mistrovství světa uvedl, že je dvakrát až třikrát týdně v kontaktu s hráčskou asociací NHLPA. „Jsem velmi pozitivní člověk, který se nikdy nevzdává. Stále je tu nějaký čas, abychom společně přesvědčili (šéfa NHL) Garyho Bettmana ke změně názoru. Puk je nyní na holi NHLPA. Řekl bych, že ten čas je tak do konce června, začátku července. S ohledem na kalendáře, rozlosování zápasů i program v arénách. Uvidíme," řekl.

Sedmašedesátiletý Švýcar má v plánu volat i komisionáři NHL Bettmanovi, ale této přímé cestě s výhledem na změnu příliš nevěří. „Máme s Garym dobrý vztah, ale co bych mu měl říci? Nemám nic, co bych mu dal. Můžu se zeptat, jak se má. A ocenit skvělé play off NHL. Nebo se můžeme potkat v New Yorku, dát si steak a pojedu zpátky. Tak to prostě nyní je."

NHL rozhodla o neúčasti svých hráčů na OH 2018 začátkem dubna. Nejlepší světoví hokejisté pod pěti kruhy hráli pravidelně od Nagana 1998.

Zatímco národní federace evropských hokejových velmocí už plánují, jak se vypořádají s neúčastí hráčů ze zámoří, NHL se ještě nerozhodla, zda dovolí klubům, aby některé hráče do Pchjongčchangu uvolnily.

Například ruský kanonýr Alexandr Ovečkin z Washingtonu vyjádřil touhu reprezentovat za každou cenu a majitel Capitals Ted Leonsis ho podpořil. Je připraven uvolnit Ovečkina, kanadského brankáře Bradena Holtbyho či švédského útočníka Nicklase Bäckströma. „Nedokážu si představit, že bych hráčům řekl, že nesmějí na olympijské hry," řekl v únoru Leonsis.

„Hráli jsme už bez hráčů NHL v minulosti. Bez ohledu na to, jak vše skončí, nás čeká skvělý turnaj. Ale byl by samozřejmě ještě o dost lepší, kdyby se hrál s nejlepšími hráči světa. Hráči chtějí jet a reprezentovat, takže tomu moc nerozumím. Když Gary rozhodne, že NHL na olympiádě nebude, fanoušci nebudou spokojení, hráči nebudou spokojení a myslím, že ani média. Celý svět nebude spokojený," řekl Fasel.

Pokud NHL vynechá hry v Pchjongčchangu, půjde podle něj o velkou chybu i s ohledem na možnost rozvoje hokeje v Asii. "Je to unikátní příležitost pro náš sport, abychom ho tam ukázali. A také pro NHL," uvedl Fasel. Spolu s Mezinárodním olympijským výborem se snaží najít řešení, které by mohlo být zajímavé pro Bettmana. „Takový celkový balíček, s nímž bychom mohli zajít za Garym a říci: 'Gary, poslouchej. Ano, nebo ne?' Není tu nic většího a důležitějšího. Není lepší platforma pro náš sport než zimní olympijské hry. Vždyť to sledují tři miliardy lidí," uvedl Fasel.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1