Hráli i s Čechy. Fotbalisty ze zříceného letadla potkal Ujfaluši nebo Kadeřábek

Michaela Kratochvílová

29. 11. 2016 • 12:33

Tragédie týmu Chapecoense se dotkla i evropských klubů a jejich fotbalistů. V letadle venezuelských aerolinií, které havarovalo z dosud neznámých příčin v kolumbijské džungli, byli dva někdejší spoluhráči českých reprezentantů. Podle údajů kolumbijské policie zahynulo 75 cestujících, jeden zemřel po převozu do nemocnice, pět dalších bojuje o život.

Pětatřicetiletý záložník Cléber Santana byl kapitánem Chapecoense. Patří mezi ty fotbalisty, kteří se během kariéry dostali i do Evropy. V letech 2007 až 2010 hrál za Atlético Madrid, kde se potkával s Tomášem Ujfalušim. Před čtyřmi lety se vrátil do rodné Brazílie, aby zde zakončil kariéru, do týmu z města Chapecó přišel v loňské sezoně. Bývalý český fotbalový reprezentant už na sociální síti vyjádřil smutek nad smrtí svého přítele ze hřiště, stejně jako tak učinil španělský klub.

Jedenadvacetiletý defenzivní záložník Matheus Biteco byl v brazilském klubu od letošní sezony na hostování. Do Jižní Ameriky jej vyslal německý klub TSG Hoffenheim, jehož dres obléká také český obránce Pavel Kadeřábek.

 

Obránce Claudio Winck před rokem kopal za italský druholigový klub Hellas Verona, kterému tehdy patřil i někdejší český reprezentant Michael Rabušic. Do Brazílie odešel se začátkem letošní sezony. Život mu zachránil fakt, že nebyl v nominaci Chapecoense na osudné finále. Podle italského klubu je otřesený, ale v pořádku.

Charterový stroj se zřítil z dosud nezjištěných příčin v hornaté oblasti Cerro Gordo v Kolumbii. Místní tisk informoval o závadě elektrotechniky. Někteří spekulují o tom, že v jejím důsledku letoun ztratil palivo a po vysazení motorů spadl. Jiné zdroje tvrdí, že pilot vypustil palivo záměrně, když zjistil, že je katastrofa nevyhnutelná, aby zabránil explozi při dopadu na zem. Krátce před havárií požádala posádka blízké letiště o povolení nouzově přistát.

Při neštěstí zahynulo 75 osob, šest jich bylo ve vážném stavu převezeno do nemocnice, kde zraněním podlehl brankář Danilo. S jistotou přežili dva fotbalisté – obránce Alan Ruschel a gólman Jakson Follman, dále jeden z novinářů a stewardka, o posledním nalezeném zatím nejsou známy podrobnosti. Informaci o tom, že Ruschel přežil, potvrdila na sociální síti jeho manželka.

Fotbalisté přitom měli původně cestovat jiným strojem, ke změně došlo na poslední chvíli. Čtyřmotorový hornoplošník, který poprvé vzlétl v roce 1999, před necelými třemi týdny převážel také argentinskou fotbalovou reprezentaci, včetně Lionela Messiho. Fotbalisté Chapecoense odlétali z Bolívie, protože stroj venezuelských aerolinií LaMia, který je nakonec k finálovému zápasu měl dopravit, nepustili Brazilci už podruhé do svého vzdušného prostoru.

Tým Chapecoense cestoval k finále Jihoamerického poháru proti celku Atletico Nacional. Postup do finále minulý týden fotbalisté s nadšením oslavovali. Pro klub založený v roce 1973 se jednalo o historický úspěch. Dobrá nálada panovala i před startem na palubě.

Do nejvyšší brazilské soutěže postoupili Chapecoense před dvěma lety a v letošní sezoně se jim skvěle dařilo. V domácí soutěži je průběžně na devátém místě před tradičními velkými hráči jako Fluminense, Ponte Preta nebo Sao Paulo. Především ale váleli v Jihoamerickém poháru, na který se primárně zaměřili. Řada brazilských novinářů tak klub začala přirovnávat k anglickému týmu Leicester City, který v loňské sezoně překvapivě vyhrál Premier League.

Finále Jihoamerického poháru se letos neodehraje, stejně tak se v Brazílii rušily ligové zápasy. Zbylí hráči Chapecoense, kteří k utkání s týmem neodcestovali, jsou v šoku. Stejně tak se i celá Brazílie probudila do smutného rána.

SDÍLET