Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrátky s hokejovým archivem. Kometa vyhrála extraligu poprvé, historicky nejlepší je Slavia

Hrátky s hokejovým archivem. Kometa vyhrála extraligu poprvé, historicky nejlepší je Slavia

Když včera Brno jásalo nad ziskem hokejového triumfu, asi každý fanoušek by vám řekl, že tamní Kometa slaví titul po 51 letech. Jenže to není tak úplně pravda. Divíte se? Vydejme se nyní na cestu proti proudu času. 

Kometa oslavila titul po 51 letech, fanoušci bouřili na stadionu i na náměstí. Jenže když se podíváme do archivů, zjistíme, že to s těmi počty může být také trochu jinak. Klub, který včera ovládl hokejovou extraligu, není ten samý jako v roce 1966.

„Původní Kometa Brno převedla licenci Vyškovu, ten Technice Brno, ta se sloučila s Blanskem a dnes ji má v Rosicích opět brněnská Technika. Naopak Brno získalo práva na extraligu od Znojma, které v 90. letech obdrželo licenci na 2. ligu od končícího VS Tábor,“ popisuje pro INFO.CZ hokejový historik a spoluautor posledních pěti oficiálních ročenek Českého svazu ledního hokeje Tomáš Kučera.

Samozřejmě statistika o počtu získaných titulů mluví jinak. I sám Kučera, který na licenční změny upozornil na Facebooku už včera, prohlašuje, že nejde o nic víc než formalistickou hru a návaznost na původní klub je zřejmá.

 

Obchodování s právy na ligovou příslušnost není nic neobvyklého. Ze současných extraligových mužstev si nejvyšší soutěž kromě Brna koupily celky Hradce Králové a Karlových Varů. „Karlovy Vary mají licenci od Olomouce a do Hradce Králové ji převedl majitel z Českých Budějovic,“ připomíná Kučera.

Hokej v Českých Budějovicích tak nevědomky zachránila Jaroměř. Motor si licenci pořídil po Hradci Králové, ten od šumperských Draků, kteří ji měli právě z Jaroměře. Letos zaujal také příběh Vsetína. Někdejší extraligový hegemon se po období zmaru dere znovu nahoru a vybojoval si účast v 1. lize. Tu druhou, v níž hrál nyní, ale koupil od Blanska.

Podobné příběhy zná i fotbal. V aktuální sezoně tak možná dojde na sestup původní Dukly Praha. Přestože se to při pohledu na ligovou tabulku může zdát nesmyslné. Armádní klub totiž v 90. letech prodal prvoligovou licenci do Příbrami, která je letos poslední. Znovuobnovený klub hrající na Julisce stojí na licenci Jakubčovic. Trofeje z minulých dob se do jeho držení vrátily až v roce 2013, kdy je od Středočechů Dukla koupila.

Mimochodem, kdyby se podle licencí určoval i počet získaných titulů, vládcem historických tabulek by byla v současnosti prvoligová Slavia. Mohla by si totiž připočítat i vítězství LTC Praha.

 

„Slavia je jedním z nejstarších hokejových klubů u nás, takže logicky akcentuje svou vlastní historii. Nicméně faktem je, že se s ní v roce 1964 sloučila Tatra Smíchov, nástupnický oddíl LTC Praha. Kdybychom ale všechny tituly obou klubů sečetli, došli bychom k závratnému a nedostižnému číslu 22,“ uzavírá hrátky s historií Kučera.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link