Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Hrozili mi i zastřelením.“ Biatlonový šéf Hamza promluvil o boji s dopingem

„Hrozili mi i zastřelením.“ Biatlonový šéf Hamza promluvil o boji s dopingem

Už se mu nelíbilo, jak se v biatlonu přehlížejí problémy v boji s dopingem. Předseda Českého svazu biatlonu Jiří Hamza patří dnes k nejviditelnějším osobnostem, které usilují o přísnější potrestání podvádějících závodníků. 

Vedení světového biatlonu dlouho výrazně nereagovalo na závěry zpráv světové antidopingové agentury WADA o státem podporovaném dopingu v Rusku a navzdory doporučením Mezinárodního olympijského výboru mu přidělilo pořádání MS v roce 2021.

Český biatlon se nakonec rozhodl otevřeně vystoupit a požadovat nápravu. Českou výzvu podpořili i samotní biatlonisté, kteří vyzvali Mezinárodní biatlonovou unii IBU k ráznému řešení. Výzvu Michala Šlesingra a Martina Fourcada podepsalo více než 150 závodníků.

„Bez nich by to nemělo takovou sílu. Musím ocenit právě Martina Fourcada, který se do toho opřel tvrdě. Teď už není cesta zpátky a IBU se k tomu bude muset postavit čelem,“ řekl Hamza v prvním dílu nového pořadu iSport TV Overtime.

Kvůli svým postojům se stal Hamza terčem ostrých výhrůžek. „Dokonce mi píšou, že mě zastřelí, ale to jsou jen hackeři, není potřeba tomu dávat důležitost.“ Podobné zprávy prý dostávají i Fourcade a Šlesingr.

CELÝ ČLÁNEK A VIDEOROZHOVOR NAJDETE NA iSPORT.CZ

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1