Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrůzné zranění Mattekové: Kurty pod palbou kritiky, pomoc přišla pozdě

Hrůzné zranění Mattekové: Kurty pod palbou kritiky, pomoc přišla pozdě

Postup Federera či vyřazení Karolíny Plíškové? Ne. Hlavním tématem Wimbledonu je po čtvrtečních zápasech nešťastný okamžik americké tenistky Bethanie Mattekové-Sandsové, která si v zápase druhého kola s Rumunkou Soranou Cirsteaovou způsobila po smolném podklouznutí velmi vážné zranění kolena. "Čéšku měla úplně mimo koleno, bylo hrozné ji vidět v takových bolestech," říkala se slzami v očích její deblová parťačka Lucie Šafářová. Stála však za nešťastnou událostí jen shoda náhod?

Byl to moment, na který nikdo z přítomných nezapomene. Bethanie Matteková-Sandsová bojovala o postup do třetího kola Wimbledonu se Soranou Cirsteaovou a utkání musela rozhodnout za stavu 1:1 na sety rozhodující sada.Hned na jejím počátku však deblová světová jednička podklouzla a s pláčem se zřítila k zemi. „Pomozte mi, prosím, pomozte mi," křičela v bolestech Američanka. Na pomoc jí jako první přispěchala její soupeřka, o chvilku později dorazil i manžel Mattekové Justin a kamarádka Šafářová. 

Pětinásobná grandslamová vítězka ve čtyřhře byla několik minut na kurtu ošetřována, poté byla převezena do nemocnice. Krátce na to se však na sociálních sítích i v médiích rozvinula diskuse, která za zraněním Mattekové nevidí jen shodu nešťastných náhod.

Debatu rozvířila i francouzská tenistka Kristina Mladenovicová, která stav kurtů kritizovala již po svém prohraném zápase s Američankou Riskeovou.

Více na iSport.cz 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1