Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hvězdné rozpaky. Posily za miliony zatím tápou, nejlépe hraje klub bez nich

Hvězdné rozpaky. Posily za miliony zatím tápou, nejlépe hraje klub bez nich

České fotbalové kluby mají za sebou první ostrý týden nové sezony. Asi nejvíce ho očekávali fanoušci na pražské Letné a v Edenu. Sparta i Slavia investovaly miliony do nových zvučných posil, sešívaní se navíc po osmi letech vrátili do bojů o Ligu mistrů. První dojmy jsou však na obou stranách Vltavy rozpačité. Naopak spokojenost vládne v Plzni, která šetřila na hráčích, zpět ale přivedla strůjce největších úspěchů – trenéra Pavla Vrbu.

„Je to oživení velkými jmény za velké peníze, což by mělo způsobit zvědavost fanoušků. Čeká nás za poslední roky nejatraktivnější ročník. Pokud nepadne divácký rekord, tak je něco špatně,“ glosoval před startem HET ligy její šéf Dušan Svoboda.

Nejvyšší česká soutěž skutečně fanoušky na stadiony přilákala. Přišlo jich nejvíce v novém tisíciletí – v průměru 7 673. Kluby však od hvězd za miliony očekávají více než vyšší prodej vstupenek. První ostrý týden ale ukázal, že zvučná jména nejsou zárukou dobrého výsledku.

Letenské trable nevyřešil ani Rosický

Asi nejvíce to pocítila Sparta. Ta po nevydařené sezoně prodělala revoluci. Najala italského trenéra Andreu Stramaccioniho, dala mu relativní volnost při výběru spolupracovníků a obměnila kádr. Deset převážně zahraničních posil, mezi nimiž vyčnívá Izraelec Tal Ben Chaim za zhruba 76 milionů korun, mělo vrátit klub na výsluní. Jednoduché to mít nebudou.

První facku většina sparťanů viděla jen v televizi. Nesehraný tým předvedl v Bělehradě proti místní Crvene Zvezdě mátožný výkon plný chyb a domů si odvezl porážku 0:2. Reálně tak hrozí, že Sparta v Evropě příští týden skončí.

 

Na Letnou přesto v neděli přišlo skoro 17 tisíc fanoušků. Kotel dal hvězdám transparentem najevo, že si jeho přízeň musí zasloužit na hřišti. „Nezaslouží si nosit rudý dres ten, kdo za něj není ochoten položit svůj život.“ Výsledek? Jubilejní 200. gól Davida Lafaty vedl jen k remíze s Bohemians, kandidátem na sestup. Ruku v ruce s tím šla opět nepřesvědčivá hra.

 

Spartu kromě nesehranosti brzdí také dlouhodobá potíž – častá zranění. Ano, vrátil se Ben Chaim, do zápasu naskočil i Tomáš Rosický. Jenže i tak je letenská marodka početná, v neděli na ní navíc přibyl stoper Semih Kaya. „Jeho ztráta je pro nás horší než výsledek,“ prohlásil dokonce kouč Stramaccioni.

720p 360p
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Bohemians 1:1. Hosté srovnali v závěru, hrál Rosický

Fanoušci by možná nesouhlasili. Kaya patřil v obou duelech k nejhorším hráčům. Dobře se zatím jeví záložník Srdžan Plavšič, zbytek příchozích se utápí v průměru a nevýrazných výkonech.

Omluvy z Edenu, spokojenost v Plzni

O moc lépe na tom není ani Slavia. I ona posilovala, byť střídměji než rival. Obhájce titulu přivedl tři velké zahraniční hráče. První dva – záložníci Danny a Ruslan Rotaň – dostali příležitost v úterním předkole Ligy mistrů proti běloruskému Borisovu. Zahráli solidně. Výhra 1:0 po téměř celozápasové přesilovce ale jako by předznamenala jinak rozpačitý sešívaný týden.

720p 360p
CELÝ SESTŘIH: Slavia - Teplice 1:0. Mistr začal výhrou, Altintop se trefil z penalty

Na sobotní ligový duel s Teplicemi očekávali v Edenu více než 11 tisíc diváků. Ti zase čekali více od týmu. Vázla souhra, často se objevovala velká okna v obraně. „Je začátek sezony, ale sami cítíme, že to není ono. Každý se snad z chyb poučí,“ hodnotil brankář Jan Laštůvka, který si připsal 100. nulu v nejvyšších soutěžích. Jen jeho dobré zákroky a sporná penalta, za kterou se na Twitteru omlouval i šéf klubu Jaroslav Tvrdík, zachránily slávistům tři body.

 

Nepomohl ani Halil Altintop, třetí do party, který ještě loni ze střídačky dokázal oživit hru bundesligového Augsburgu. Ve Slavii však zatím nic úchvatného nepředvedl. Proměnil sice penaltu, poté na něm ale bylo znát, že má problémy s technikou i kondicí.

A ačkoli je stále brzy, zatím nic nenasvědčuje předpokládané řežbě o ligový titul mezi Spartou a Slavií. Naopak asi nejlépe vypadá třetí vzadu. Plzni příliš lidí nevěřilo. Nepovedla se jí příprava a kromě trenéra Pavla Vrby, jenž nastartoval její cestu mezi tuzemskou špičku, nepřivela žádné velké jméno. Duklu však v sobotu smetla 4:0 a v Lize mistrů trápila rumunský klub FCSB. S bývalou Steauou Bukurešť remizovala 2:2. „Myslím, že jsme uhráli výsledek, který nás potěšil,“ pronesl spokojeně Vrba.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1