Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Já už neměl energii, Jágra obdivuji, říká hokejová legenda Gretzky

Já už neměl energii, Jágra obdivuji, říká hokejová legenda Gretzky

Je nejproduktivnějším hráčem historie NHL a navždy asi už i bude. Útočník Wayne Gretzky si během kariéry připsal 2857 bodů za 894 branek a 1963 asistencí. Druhý Jaromír Jágr má dohromady 1914 bodů a to hrál NHL ještě loni ve 45 letech. Kanaďan skončil ve 38 a prozradil, proč nehrál tak dlouho, jako právě Jágr.

V NHL odehrál dlouhých 20 sezon a s profesionálním hokejem se rozloučil v roce 1999 v dresu bohatého klubu New York Rangers. Od majitele dostal šek na milion dolarů, aby si svůj úmysl skončit rozmyslel. Gretzky se ale nakonec nenechal přesvědčit.„Jako profesionální sportovec tomu musíte s přibývajícím věkem obětovat stále více času a oddanosti bez ohledu na to, jak jste dobří. Už jsem neměl energii a to ani fyzickou, ani psychickou, abych denně trénoval čtyři hodiny šest dní v týdnu, abych se připravil na další přípravný kemp,“ napsal ve své knize Hokejové příběhy Gretzky.

V publikaci tvrdí, že by byl schopný hrát klidně do 48 let, ale už nebyl schopný trénovat. „Předsezónní příprava je důvod, proč pořád hraje Jaromír Jágr, a proč Gordie Howe hrál až do dvaapadesáti,“ upozornila slavná hokejová legenda.

Na jaké kluby NHL teď Jágr čeká a proč zatím nenastoupí za Kladno? Pokračujte na iSport.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1