Jágr je pro reprezentaci pořád přínosem, zastali se hokejové legendy Erat s Rolínkem

ČTK, raz

06. 09. 2017 • 18:59

Hokejový útočník Martin Erat přivítal možnost, že Jaromír Jágr by v případě působení v Evropě uvažoval o návratu do české reprezentace na únorové olympijské hry v Pchjongčchangu. Podobný názor má i bývalý reprezentační kapitán Tomáš Rolinek, podle něhož je Jágr i v 45 letech stále špička mezi českými pravými křídly.

„Je to super, že největším ikona českého hokeje posledních dvaceti let chce jet na olympiádu," řekl šestatřicetiletý Erat, který se s Jágrem potkal pod pěti kruhy na posledních čtyřech turnajích a stejně jako druhý nejproduktivnější hráč historie NHL naposledy oblékl český dres na domácím mistrovství světa v roce 2015 v Praze.

Erat, který v minulé sezoně pomohl v extralize Kometě k zisku mistrovského titulu, sám o možnosti hrát v Koreji mlžil a nenaznačil, zda by při neúčasti hráčů z NHL byl připraven nastoupit. „Určitě nad tím nyní nepřemýšlím. V současnosti mě zajímá Kometa a start extraligy. Uvidíme za dva měsíce...," prohlásil Erat.

Podobné pocity, jaké má nyní Jágr s čekáním na smlouvu, Erat v kariéře nezažil. „Většinou jsem nemusel na smlouvu čekat. Měl jsem to ulehčené v tom, že jsem měl všechno dopředu domluvené. V profesionálním sportu je vždy nejtěžší čekání na smlouvu," dodal odchovanec Třebíče, který má na kontě přes 900 zápasů v NHL za Nashville, Washington, Phoenix a Arizonu.

Rolinek, který jako kapitán dovedl tým i s hvězdným Jágrem k titulu na mistrovství světa v Německu v roce 2010, s nadsázkou také uvažuje o comebacku. „Jestli pojede (Jágr) na olympiádu, tak abych začal makat taky. Abych se tam s ním mohl dostat," usmíval se kapitán Pardubic.

V případě Jágrovy chuti hrát je to pro něj jasná volba. „Když se bude cítit dobře, tak my moc extra lepších pravých křídel nemáme. Na druhou stranu, ve 46 letech jet na olympiádu není pro tým a české hráče moc dobrá vizitka. Hráči by měli být lepší než Jarda," uvedl Rolinek.

Překvapilo jej, že Jágr stále nezískal v NHL angažmá na další sezonu. „Ale já jsem tam nikdy nebyl, neznám tamní trh. Asi vsází na mladší hráče," doplnil Rolinek.

Podle bývalého reprezentačního obránce a současného trenéra Miloše Holaně je otázka Jágrova možného startu na olympiádě hlavně věcí stavitelů národního týmu a samotného hráče. „Klobouk dolů před tím, co dokázal. V historii se to už asi nikomu nepodaří, i když nikdy neříkej nikdy. Některé věci jsou nepřekonatelné. Je to osobnost se vším všudy. Jestli by měl jet na olympiádu, to nechám na trenérech reprezentačního mužstva," uvedl Holaň.

Pozastavuje se spíše nad tím, že by měl mít český hokej víc mladých talentů, kteří by dokázali patřit mezi nejlepší na světě. „Je k zamyšlení, proč v desítce extraligového bodování je osm hráčů nad třicet let. Kde jsou mladší hráči, kteří by je měli nahrazovat? Tam je ten problém," dodal Holaň.

SDÍLET