Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jágr už je v Česku. Pohovořil o svém zranění a varoval nažhavené fanoušky

Jágr už je v Česku. Pohovořil o svém zranění a varoval nažhavené fanoušky

Hokejový útočník Jaromír Jágr po příletu z Calgary a podpisu smlouvy s prvoligovým Kladnem upozornil na svém facebookovém profilu fanoušky, že v úvodních zápasech může hrát kvůli problémům s kolenem třeba jen jedno střídání. Více o jeho stavu by mělo napovědět vyšetření u fyzioterapeuta Pavla Koláře, které má Jágr absolvovat ještě dnes. Hokejová legenda doufá, že bude fit do play off první ligy.

„Problémem je, že mi před více než dvěma měsíci začalo otékat koleno. Nechtěl jsem jenom čekat, co se stane, takže jsem hrál dál, nechal jsem si z toho jenom vytahovat vodu. Ale možná se to tím hraním bohužel zhoršilo,“ uvedl Jágr. „Noha se mi pod určitým úhlem vždycky podlomí, vypne se mi sval. Což je blbý, zvlášť pro mě, když jsem měl hru založenou na osobních soubojích. Takže teď hlavně chci, aby mě prohlédnul Pavel Kolář.“

Za Kladno potřebuje odehrát minimálně 15 zápasů, aby případně mohl nastupovat i v baráži o extraligu. Pokud by se do sestavy nezařadil už v sobotu ve venkovním duelu s Benátkami nad Jizerou, nemuseli by Rytíři spoléhat na delší než čtyřzápasové série ve čtvrtfinále a semifinále play off první ligy.

„Stále věřím, že se nějakým způsobem dám dohromady, než se ve WSM lize začne hrát play off. Pro mě je teď trošku nepříjemný, že vzhledem k pravidlům musím odehrát patnáct zápasů,“ uvedl Jágr. „Nikde není přesně napsáno, kolik minut musím odehrát. Může se stát, když nebudu moct hrát víc, že nastoupím zezačátku třeba jenom na jedno dvě střídání,“ dodal.

Jágr se dnes na Letišti Václava Havla vyhnul médiím, klub s ním naplánoval tiskovou konferenci na čtvrteční dopoledne po tréninku Rytířů. Jágr napsal na facebooku pro svou „Hokejovou rodinu“ vysvětlení, aby fanoušci nebyli zklamaní, pokud si kvůli němu kupují vstupenky. Ty mizí z předpodejů na zbývající duely Rytířů v základní části doma i venku, některé zápasy už jsou vyprodané.

„Strhnul se tady blázinec, který jsem ani nečekal. Každopádně všem lidem děkuju za zájem. Ale chci, aby ti, co už si lístek koupili nebo o tom uvažují, věděli, jak to se mnou vypadá. Dnes odpoledne zajedu za profesorem Kolářem, protože pro mě je teď nejdůležitější, abych zjistil, jak na tom jsem. Jakým způsobem se budu léčit a jak dlouho to potrvá. Podle toho se rozhodnu,“ napsal Jágr.

Za Calgary hrál naposledy 31. prosince proti Chicagu. „Nebyl jsem měsíc na ledě. Byl jsem se jenom jednou sklouznout. Dopředu tedy nemůžu říct, jak na tom budu. A nechci, aby potom lidi byli naštvaní, že si koupí lístek na starýho dědu a uvidí, jak tam bude belhat... Protože hlavní důvod, proč musím naskočit, je ten, abych měl odehraný zápas... Vše se samozřejmě může měnit ze dne na den,“ podotkl Jágr.

Doufá, že mu vyšetření u docenta Koláře napoví. „Věřím, že zítra na tiskové konferenci v Kladně už budu vědět mnohem víc, protože s profesorem Kolářem určitě vymyslíme plán, jak dál. Že se dobereme k nějaké nejlepší cestě, o které budu informovat,“ dodal Jágr.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1