Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jágr všude, kam se v Calgary podíváš. Jen na ledu chyběl

Jágr všude, kam se v Calgary podíváš. Jen na ledu chyběl

Jeden fanoušek s nápisem Jágr na zádech. Hned vedle druhý, třetí, čtvrtý, pátý... Vždyť je jich celá řada! A nejenom to. Lidé s čísly 68 na zádech zaplnili při nočním zápase, v němž Calgary v domácí aréně Scotiabank Saddledome porazilo Pittsburgh 2:1 po prodloužení, celý sektor. Byli to příznivci ze speciálního věrnostního programu Flames. Dresy dostali jako dárek. Legendární hokejista ale na ledě stále chyběl, vynechal kvůli zranění v dolní části těla už pátý zápas v řadě.

Je to vůbec možné? Tolik lidí v jeho dresu najednou? Při pohledu z horních míst pro novináře to až zarazilo. Byla to červená záplava.

1080p 720p 360p
Jágr, kam se podíváš. V Calgary se to hemží dresy legendy s č. 68


Během první třetiny kolem nich procházel člen skupiny The Travelling Jagrs a zasalutoval. „Je nás hodně, co?“ usmíval se jeden z nich. Všichni měli na krku černé visačky, na nichž stálo: Top Shelf. Jedná se o speciální bonusový program pro fanoušky. Dostávají dárky, tentokrát všichni u vchodu získali právě Jágrův dres. Proto taková přehlídka...

„Velká škoda, že na ledě není. Ale i tak jsme moc rádi, že jsme ho získali. Je to velká posila. A už se nemůžeme dočkat, až zase naskočí,“ vykládala fanynka s dlouhými blonďatými vlasy. Když odcházela do hlediště, také její manžel byl navlečený v dresu 68.

„Je to super dárek. Příště v něm přijdu zase,“ usmíval se. A věřil, že to už 45lletou legendu uvidí přímo v akci. Nebyli jediní, kteří se v útrobách promenádovali se slavným číslem. I další lidé si pořídili Jágrův dres, jenže už spíše nahodile. Taková koncentrace jako v jednom z prostředních sektorů vidět nebyla.

Pokračování na iSport.cz 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1