Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jágrovi domácí comeback zhořknul. Byl bych radši, kdyby mamka nepřišla, řekl po prohře

Jágrovi domácí comeback zhořknul. Byl bych radši, kdyby mamka nepřišla, řekl po prohře

Doma mu připravili přímo královské přivítání, které však dopadlo hořce. Legendární Jaromír Jágr nastoupil poprvé od svého příletu z NHL k domácímu utkání. Návrat domů po pěti letech však sladký nebyl, neboť se svými Rytíři narazil na bojovné Litoměřice, které slavnou 68 ani trochu nešetřily a jasně zvítězily 4:1. „Ukázali jsme si, jak na tom jsme a to je nic moc. Musíme se rozhodně zlepšit. Začíná to mnou a končí posledním hráčem v týmu,“ přiznal pětačtyřicetiletý matador, který v první hokejové lize vyšel poprvé bodově naprázdno.


Kladenský klub si pro vás před duelem s Litoměřicemi připravil milé uvítání. Tato sláva však po porážce 1:4 zřejmě rychle vyprchala, viďte?

„Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se podíleli na této slavnosti. Většinu jsem neviděl, jelikož jsem byl v kabině, ale doufám, že se to povedlo. Nicméně náš výkon byl přímo děsivý. Nějakým způsobem se z toho musíme dostat. Mám jediný cíl a to je, abych hrál co nejlepší hokej a pomohl mužstvu postoupit. Není to pro mě jednoduché, bude mi čtyřicet šest let, ale snažím se odevzdávat maximum, i když to někdy zřejmě není vidět.“Na kladenský stadion jste se vrátil po pěti letech. Zamrzel hořký comeback o to víc?

„Není to příjemné, ale taková je realita. Ne vždy dostanete slávu, jakou byste chtěli, a přijde kritika. Nejsem první ani poslední, který to zažil na vlastní kůži.“

Potěšilo vás alespoň, že se na váš slavnostní návrat přišla podívat matka?

„Byl bych radši, kdyby nepřišla.“ (směje se)

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1