Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak válí slavní synové? Kluivert táhne Ajax, Klinsmann překvapil hrubkou

Jak válí slavní synové? Kluivert táhne Ajax, Klinsmann překvapil hrubkou

Po tátovi zdělili jmenovku na dresu i talent. Teď nastává jejich čas, aby si vybudovali vlastní hvězdnou reputaci. Mezi dospělé se začínají probíjet synové fotbalových hvězd minulosti Patricka Kluiverta, Jürgena Klinsmanna nebo Diega Simeoneho. Pár z nich má našlápnuto k tomu, aby své rodiče minimálně vyrovnali.

Justin Kluivert

Jak příznačné, že Justin Kluivert hraje za tým, jemuž se přezdívá „boží synové.“ Právě jeho otce Patricka uctívali fanoušci Ajaxu Amsterdam jako boha, když z pozice náhradníka rozhodl finále Ligy mistrů v roce 1995. Osmnáctiletý Justin, který přesně 22 let nato z lavičky sledoval finále Evropské ligy, sice takový úspěch ještě nezaznamenal, ale už teď se o něj přetahují světové velkokluby.

Zatímco jeho otec byl klasický hrotový útočník, junior raději běhá na pravém křídle. Za áčko Ajaxu, kde nastupuje sotva půl roku, se trefil dvakrát, k tomu přidal pět asistencí.

Jonathan Klinsmann

A nakonec ještě jeden přesun na druhou stranu hřiště. Jonathan Klinsmann, dvacetiletý hráč americké univerzity v Berkeley, si nevybral kariéru útočníka jako jeho otec Jürgen a postavil se do brány.

U hry rukama by měl evidentně zůstat, když totiž zkoušel kličky s míčem u nohy, proslavil se poněkud nechvalně. Takhle v zápase za americký výběr do 20 let zmatkoval a nabídl Ekvádoru gól.

Celý článek si můžete přečíst na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1