Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako Bolt a Pelé. Francouzský mladík zažívá po zápase s Argentinou hvězdné chvíle

Jako Bolt a Pelé. Francouzský mladík zažívá po zápase s Argentinou hvězdné chvíle

Skvělým představením v osmifinále mistrovství světa proti Argentině se francouzský fotbalista Kylian Mbappé definitivně zařadil mezi největší současné hvězdy a hned začal být přirovnáván k brazilské legendě Pelému, považovanému za nejlepšího fotbalistu historie. Jako první totiž dokázal stejně jako Pelé dát na MS dvě branky v jediném utkání ještě před 20. narozeninami. Devatenáctiletý útočník ale srovnání s legendou odmítá.

„Lichotí mi, že jsem druhým teenagerem po Pelém, co něco takového dokázal, ale Pelé je jiná kategorie. Je však hezké být řazen po jeho bok,“ prohlásil Mbappé po utkání, ve kterém dvěma góly a vybojovanou penaltou zařídil výhru nad Argentinou v čele s Lionelem Messim.

Mbappé nejprve od vlastního vápna přesprintoval čtyři protihráče a zařídil pokutový kop, který vynesl Francii vedení. Argentina sice skóre otočila, ale za stavu 2:2 si vzal znovu slovo Mbappé. Útočník PSG nejprve získal odražený míč a propálil gólmana a následně po brejku zpečetil postup.

V 19 letech už má na kontě tři branky na světovém šampionátu. Lepší v tomto směru jsou jen právě Pelé, který na MS 1958 dal dokonce šest branek, a Němec Edmund Conen s čtyřmi trefami z MS 1934. Mbappé je ale ještě může překonat. Více než jeden gól na MS před dvacátými narozeninami dali už jen Mexičan Manuel Rosas (1930), Brazilec Jose Altafini (1958) a Angličan Michael Owen (1998).

Infografika dne: Mistrovství světaInfografika dne: Mistrovství světaautor: INFO.CZ

„Na mistrovství světa jsou nejlepší fotbalisté z celého světa a je to ta nejlepší příležitost ukázat své schopnosti. Není nic víc než mistrovství světa a může mi to pomoci dostat se mezi nejlepší hráče. A zároveň chci pomoci svému týmu,“ řekl Mbappé.

Svou oddanost hře a francouzskému týmu dokládá i tím, že na šampionátu hraje zadarmo. Odměnu od francouzské federace, která v případě titulu může vyšplhat až na 432 tisíc eur (11,2 milionu korun) věnuje na charitu  „Preiers de Cordees“, která organizuje sportovní akce pro tělesně postižené děti.

„Nepotřebuji peníze za to, že reprezentuji svou zemi,“ uvedl Mbappé, za něhož se PSG před rokem zavázalo zaplatit Monaku 4,7 miliardy korun, což z něj dělá druhého nejdražšího fotbalistu historie po Brazilci Neymarovi.

Mbappé také udivil svými rychlými nohami. V zápase s Argentinou vyvinul rychlost 38 kilometrů za hodinu, což je více než průměrná rychlost, kterou při světovém rekordu v běhu 100 metrů předvedl jamajský sprinter Usain Bolt. Ten měl ale tehdy maximální rychlost 44,72 km za hodinu.

Jde o zatím nejvyšší naměřenou rychlost fotbalisty. Dosavadním maximem bylo 37 km/h Arjena Robbena, těsně za ním byl s 36,9 km/h Gareth Bale.

Míče pro fotbalové MSMíče pro fotbalové MSautor: Info.cz

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867