Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako v dobách Nagana: Ledeckou a další sportovce čeká oslava na Staromáku. Tady jsou detaily

Jako v dobách Nagana: Ledeckou a další sportovce čeká oslava na Staromáku. Tady jsou detaily

Praha chystá na pondělí velké přivítání úspěšných olympioniků po jejich návratu z her v Pchjongčchangu. Program na pódiu s velkoplošnou obrazovkou začne v 15:00. Olympijská výprava v čele s držitelkou dvou zlatých medailí Ester Ledeckou by měla dorazit kolem 17:00 přímo z letiště. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Naši úspěšní reprezentanti v čele s olympijskou vítězkou Ester Ledeckou a dalšími medailisty dorazí na Staroměstské náměstí bezprostředně po svém příletu přímo z pražského letiště,“ uvedl mluvčí magistrátu.

Čeští olympionici dosud získali v Pchjongčchangu sedm cenných kovů. Dvě zlaté medaile má lyžařka a snowboardistka Ledecká, stříbro rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonista Michal Krčmář, bronz biatlonistka Veronika Vítková, rychlobruslařka Karolína Erbanová a snowboardistka Eva Samková. O třetí místo v olympijském turnaji dnes budou bojovat čeští hokejisté.

Na Staroměstském náměstí vyroste pódium o rozměrech 12 krát 10 metrů. Vedle něj bude velkoplošná obrazovka o velikosti 10 krát 6 metrů. Program s hudbou a přímými reportážními vstupy, který bude moderovat Libor Bouček, začne v 15:00. Přípravy na akci a stavba pódia začnou v neděli ráno.

Staroměstské náměstí je tradičním místem oslav českých sportovních úspěchů. Lidé zde slavili například před dvaceti lety triumf hokejistů na olympiádě v Naganu nebo jejich vítězství na mistrovství světa v roce 2010.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1