Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je fantastické, že zase hraješ.“ Návrat tenistky Kvitové slavil celý svět

„Je fantastické, že zase hraješ.“ Návrat tenistky Kvitové slavil celý svět

Tenistka Petra Kvitová je zpět po téměř půlroční pauze po útoku nožem a na French Open je z toho pozdvižení. Českou hráčku, která je na okruhu velmi oblíbená, vítají na kurtech velké soupeřky i legendy minulosti. Co Kvitové vzkazují?

„Gratuluji Petře Kvitové za to, že dnes dokázala mnohem víc než vyhrát tenisový zápas,“ uvedla Američanka Julia Boserupová, kterou Kvitová porazila v prvním kole Roland Garros.

„Nechci přemýšlet o tom, čím si prošla. Dnes ráno jsem ji viděla a objala jsem ji. Řekla jsem: Jak se ti daří? Jak se máš? Co jsi dělala, když si byla pryč?“ zveřejnila ruská tenistka Světlana Kuzněcovová.

„Byl to tak traumatizující zážitek. Jsem za ni fakt ráda a těší mě, že jí ostatní hráčky tak vřele vítají, protože si to zaslouží. Je skvělou šampionkou a opravdu báječnou osobou i mimo kurt, že víte, že si to zaslouží,“ říká olympijská šampionka z Ria Monica Puigová.

„Je fantastické, že ses vrátila a zase hraješ – a gratuluju za dnešní vítězství - DO TOHO!:)“ napsala nejdříve na svém twitteru tenisová legenda Martina Navrátilová a pak v dalším komentáři přidala oblíbené Petřino "POJĎ!“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1