Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to šok, říká Vácha o vyhazovu ze Sparty. Agent mu hledá hostování

Je to šok, říká Vácha o vyhazovu ze Sparty. Agent mu hledá hostování

S tímhle rozhodně nepočítal. V sobotu Lukáš Vácha poprvé po dlouhém zranění nastoupil v základní sestavě fotbalové Sparty v Brně (0:2), o tři dny později ale slyšel od trenéra Andrey Stramaccioniho nekompromisní: Už s tebou nepočítám! „Je to pro mě samozřejmě šok,“ přiznal Vácha, kterému teď agent narychlo hledá hostování v jiném klubu.


Vácha nastoupil ke svému prvnímu soutěžnímu utkání v této sezoně v sobotu v Brně, kde Sparta prohrála 0:2. A byť byl některými experty označen za jednoho z viníků ostudné porážky, podle statistik společnosti InStat, které na základě mnoha údajů vyhodnocují přínos každého hráče, patřil mezi nejlepší hráče hostí.

Během tří dnů se však jeho pozice rapidně zhoršila – jeden ze služebně nejstarších sparťanů se stal ze člena základní sestavy, který zastával funkci zástupce kapitána a klub ho často využíval jako jednu z tváří různých marketingových akcí, nepotřebným.

„Je to pro mě samozřejmě šok, ale Sparta byla neúspěšná a rozhodnutí jejího vedení respektuju. Já jsem teď hlavně rád, že jsem konečně zdravý a můžu zase hrát. Věřím, že tímhle můj fotbalový život nekončí,“ prohlásil Vácha, který má ve Spartě smlouvu do příštího léta.

„Vše je příliš čerstvé, situaci řešíme. Vypadá to na Lukášův odchod na hostování do jiného klubu,“ sdělil hráčův agent Jiří Müller.

Více zpráv o kauze Vácha si přečtěte na webu iSport.cz ZDE.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1