Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jediná ženská vítězka i obávaný Taxis. 13 zajímavostí, které jste nevěděli o Velké pardubické

Jediná ženská vítězka i obávaný Taxis. 13 zajímavostí, které jste nevěděli o Velké pardubické

Celé rodiny sledují druhou říjnovou neděli se zatajeným dechem televizní obrazovky. Koná se totiž tradiční Velká pardubická a mnohým zatrne, když se závodní koně přehoupnou přes Velký Taxisův příkop. Tradiční závod má své smolaře, několikanásobné vítěze i jedinou ženskou vítězku, která pocházela ze šlechtického rodu a byla komtesou. Zde jsou největší zajímavosti, které jste možná netušili.

 • Jde o nejdéle provozovaný závod v České republice. První Velká pardubická se jela už v roce 1974. Vyhrál plnokrevník Fantome s anglickým jezdcem Georgem Sayersem. Na závod se tehdy prý přijel podívat i císař František Josef I. s manželkou Alžbětou známou jako Sissi.

 • Za 143 let se několikrát stalo, že závod se nekonal. V roce 1876 kvůli velkým mrazům, v roce 1908 kvůli špatnému terénu, mezi lety 1914 – 1919 a 1938 – 1945 kvůli světovým válkám a v roce 1968 z politických důvodů.
 • V roce 1909 závod nedokončil žádný kůň.
 • Dříve koně běhali až k obci Popkovice a závodilo se také za tribunami, kde je nyní parkoviště.
 • V roce 1920 se do cíle dostal jediný kůň Jonathan s jezdcem Karlem Kozlíkem. Byl ale diskvalifikován kvůli překročení daného času a závod byl i tento rok bez vítěze.

 • Jedinou ženou, která kdy Velkou pardubickou vyhrála, byla v roce 1937 Lata Brandisová v sedle klisny Normy. Brandisová pocházela ze šlechtického rodu, jejím otcem byl Leopold hrabě Brandis.
 • Nejstarším vítězem v historii byl v roce 1951 59letý Vladimír Hejmovský, nejmladším v roce 1956 19letý Josef Vavroušek.
 • Jediným osminásobným vítězem závodu je žokej Josef Váňa. Čtyřikrát vyhrál se Železníkem (1987, 1988, 1989, 1991), který je nejúspěšnějším koněm závodu v historii.
 • Největším smolařem Velké pardubické je pravděpodobně žokej Marek Stromský. V roce 2007 jeho kůň Cieszymir dopadl na Velkém Taxisu tak nešťastně, že ho museli utratit. To se opakovalo i při závodech v roce 2009, kdy museli po pádu utratit jeho klisnu Shirley. Rok na to s hřebcem Amant Gris závod vyhrál, ale byl následně diskvalifikován kvůli špatnému objetí točného bodu. V roce 2015 závod vyhrál s koněm Nikasem, u kterého ale rozhodčí objevili doping, a vítězství mu odebrali.

 • V roce 1992 obsadili startovní prostor ochránci zvířat, kteří protestovali proti velkému množství koní, kteří při závodě umírali. Rozehnat je museli policisté.
 • Od roku 1994 už Velký Taxisův příkop není hluboký dva metry, ale pouze 100 centimetrů.
 • Nejrychlejší závod se běžel v roce 2015, kdy Nikas a Markem Stromským v sedle doběhl do cíle v čase 8:55,29. Po jeho diskvalifikaci se nejrychlejším koněm stal s časem 8:56,01 valach Ribelino v sedle s Pavlem Kašným.
 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744