Jen jsem visel a slzel, popisuje horolezec Ondra okamžik, kdy zdolal nejtěžší cestu na světě

Hynek Preisler

05. 09. 2017 • 19:04

Český lezec Adam Ondra vylezl v Norsku nejtěžší cestu na světě a zavedl nový stupeň obtížnosti 9c! Znovu tak přepsal historii skalního lezení. „Je to pro mě nejdůležitější výstup kariéry,“ přiznal rodák z Brna, jemuž se opět klaní celý sportovní svět.


Ke sportovním legendám jako je sprinter Usain Bolt, oštěpař Jan Železný či skokan do dálky Mike Powell si bez rozpaků přiřaďte lezce Adama Ondru. Ti všichni dokázali ve sportu posunout hranice lidských možností, český lezec zdolal nejtěžší cestu světa s přiléhavým pracovním názvem Project Hard.


Stejný, jako když jste minulý podzim zdolal v rekordním čase pověstnou stěnu Dawn Wall?
„Vždy je to trochu jiné. Teď byl přelez velmi zvláštní tím, že když jsem se dostal k poslednímu jištění a věděl jsem, že je opravdu hotovo, tak místo aby se ozval nějaký euforický výkřik, což jsem i sám očekával, odsednul jsem si do lana a všechna úleva a radost jako by se mi zasekla v hrdle a já nemohl dělat vůbec nic. Jen jsem mohl viset v laně a cítit slzy v očích... (směje se) Ani na nějaký výkřik jsem se nezmohl. I to asi značí, že je to pro mě určitě nejdůležitější výstup kariéry.“

Slzel jste?
„Trochu slziček ukáplo...“

SDÍLET