Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsem z toho pořád trošku blázen a možná budu do konce života,“ říká Ledecká o životním úspěchu

„Jsem z toho pořád trošku blázen a možná budu do konce života,“ říká Ledecká o životním úspěchu

Už to do sebe vstřebala? Už se to stalo její součástí? Ani náhodou. „Jsem z toho pořád trošku blázen a možná budu do konce života,“ smála se Ester Ledecká, která k senzaci v super-G přidala o víkendu i druhé zlato ze snowboardového paralelního slalomu. Svou univerzálností psala historii a nadchla po celém světě. A včera se s životní olympiádou v Pchjongčchangu rozloučila coby vlajkonoška české výpravy při slavnostním zakončení.


Nespustila je z očí. Fotila se s nimi už v sobotu po slavnostním vyhlášení i včera na tiskové konferenci, kterou uspořádala pro všechna světová média. Protože tahle olympiáda z ní skutečně udělala hvězdu světového formátu! „Je to ale nářez mít obě medaile najednou na krku. Můžu s nimi posilovat, až jsem si říkala, že bych potřebovala fyzio,“ žertovala Ester Ledecká.

Tak jak to teď s odstupem vstřebáváte, že jste dvojnásobná olympijská šampionka?

„Je to fajn. Zajímavý, pořád mi to ještě nedochází. Jsem z toho trošku blázen a možná budu do konce svého života.“Navíc jste si teď střihla i velkou mezinárodní tiskovou konferenci. Byla jste nervózní?

„Mám dobrý trénink od vás, českých novinářů. Za to vám děkuju, takže jsem byla trošku míň nervózní.  Nicméně mluvit anglicky před takovou hromadou lidí není jen tak. Zasekávám se, i když mluvím česky, protože jsem nervózní, a když mluvím anglicky, nechodí mi slova a mám okna.“

Jak moc jste si v angličtině jistá?

„Když mluvím s novináři, tak vůbec. Ani můj tým tiskovky moc nemusí, jsme všichni introverti a spíš si povídáme spolu. Na takovéhle akce moc nejsme. Až jsme si z toho dělali v dobrém slova smyslu legraci.“Takže to bylo horší než na svahu?

„Daleko horší. Na svahu jsem v pohodě.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1