Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Juška překonal český rekord a hlásí: Tohle mi může otevřít dveře

Juška překonal český rekord a hlásí: Tohle mi může otevřít dveře

Slunečné nebe nad Turnovem vydrželo a místo bouřky bleskl povětřím dálkař Radek Juška. Na Memoriálu Ludvíka Daňka se senzačně proletěl vzduchem 829 centimetrů a změnil českou atletickou historii. Národní rekord Milana Mikuláše z roku 1988 vylepšil o čtyři centimetry, zajistil si nominaci na MS v Londýně a dal o sobě vědět světu.

Šum svistu, ohromení diváků a pak nečekaná čísla na světelné tabuli. 829. Jeden z nejstarších českých atletických rekordů včera v Turnově padl tak trochu ve stylu Boba Beamona, z ničeho nic. Tohle nebyl skok do jednadvacátého století, Radkovi Juškovi ale může otevřít novou éru jeho nadějné kariéry. Zvlášť poté, co ho vloni pronásledovalo smůlovaté prokletí a halovou sezonu mu pokazilo svalové zranění.


Co na to říct?
„Nemám asi slov. Díval jsem se na ten ukazatel napravo a vypadalo to tak maximálně 810. Přes osm určitě, modlil jsem se, aby to byl limit na mistrovství světa (815) A bylo to dál… Je to pro mě překvapení, vůbec bych to takhle na začátku sezony nečekal. Že se tak rychle vrátím po zranění, které mě postihlo na začátku haly, to je fantazie.“

Celý článek si můžete přečíst na webu iSport.cz. 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1