Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K novinářům se chová podobně jako k soupeřkám. Ester je prostě stydlivá, říká její trenér

K novinářům se chová podobně jako k soupeřkám. Ester je prostě stydlivá, říká její trenér

PŘÍMO Z KOREJE | Před prohlídkou trati jí říkal: „Hele, nechceš to vyhrát už dneska? A nečekat až na snowboard?“ Byl to spíš žert. A vida. Klaplo to. Tomáš Bank, lyžařský kouč českého zlatého zázraku v superG, popisuje i to, že Ester Ledecká není ani příliš otevřená při konverzaci s ostatními lyžařkami. Ty si na to občas postěžují, včetně hvězdné Mikaely Shiffrinové. „Ester je prostě stydlivá,“ tvrdí trenér.

Spolu s bráchou Ondřejem, někdejším olympionikem, stojí za přepsáním lyžařské historie. A nepřemlouvá Tomáš Bank poklad s označením STR, aby snowboard odložila a věnovala se jenom lyžím? „Ne ne. Plně akceptuju, že prkno je její hlavní disciplína,“ tvrdí trenér.

Opravdu? Není teď čas se věnovat jenom lyžím?
„Žádné pnutí tam mezi námi a snowboardem není. Ani ona necítí konflikt. Kdyby ano, tak by byla nervózní. Já úplně akceptuju snowboard jako hlavní disciplínu. Netlačím ji, nechávám to na ní.“

Sama mluvila, že by ji docela ještě lákal středeční sjezd. Musel jste jí to rozmlouvat?
„Proběhla o tom v týmu diskuse, ale bez Ester. Musíme zůstat na zemi, protože ve sjezdu jde o život. A to nejhorší, co bychom teď mohli udělat, je to, že by byla unavená a zranila se. Nemá to teď zapotřebí. Měla by dobrý šance, ale větší naděje má pořád ve snowboardu. Proč to teď hrotit.“

Mohla by i ve sjezdu jet o medaili?
„Ano. Ale zase nečekejte, že to bude v každém lyžařském závodě. To není zas tak jednoduchý. Povedl se jí závod, ve kterém, kdyby udělala chybu, je dvacátá. A vyhrála o setinu. To je haluz.“


Celý rozhovor najdete na iSport.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1