Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kapitán Voráček před velkou bitvou s Kanadou: Gudy nezná bratra

Kapitán Voráček před velkou bitvou s Kanadou: Gudy nezná bratra

Na hotelu se včera sešli hráči Flyers. Na té kanadské straně je jich až pět, kteří mohou dneska zasáhnout do hry. Na české dva. Jakub Voráček a Radko Gudas. „Pokecali jsme,“ přiznal po rozbruslení před večerní bitvou (od 20.15 hodin) český kapitán. „Musíme hrát nad svoje možnosti,“ má jasno Voráček. Kanada vyhrála sedm vzájemných zápasů. Je čas tuhle statistiku zničit.

Když včera mluvil Claude Giroux o Voráčkovi, svém velkém kamarádovi, rozzářily se mu oči. „Jsme si hodně blízcí, ale na ledě uděláme oba maximum, abychom vyhráli,“ vyprávěl kanadský kapitán. Jeho český protějšek mluví podobně.

Jak se na souboj těšíte?
„Můžeme se na ledě setkat všichni z Philadelphie, takže až sedm hráčů (Giroux, Schenn, Konecny, Couturier a Simmonds a z Čechů Voráček a Gudas). Včera jsme se viděli na hotelu, pokecali jsme. Kluci říkali Gudymu (Gudasovi), ať nedělá to, co dělá proti jiným týmům. Což ale Gudy rezolutně odmítl! (usměje se) Takže určitě hodí nějaký hit. Na ledě nezná bratra, což je jedině dobře.“Už je na čase je porazit, že?
„Určitě jo. Zápas je důležitý, abychom se s tak silným týmem dostali do čela skupiny. Musíme hrát nad svoje možnosti.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1