Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kapitáni Sparty pod drobnohledem: Lafata vyklízí scénu, kouč chtěl pásku pro Čecha

Kapitáni Sparty pod drobnohledem: Lafata vyklízí scénu, kouč chtěl pásku pro Čecha

Celkem osmnáct soutěžních zápasů za sebou mají fotbalisté Sparty po včerejší ligové výhře nad Jihlavou 1:0. Trenér Andrea Stramaccioni dál hledá ideální sestavu, to se podepisuje i na obsazení funkce kapitána. Letenský celek vedlo už šest různých borců s páskou na ruce. Naposledy ji navlékl uzdravený Václav Kadlec, na startu sezony pomalu odepsaný hráč sledující zápasy z tribuny. Jak jsou na tom všichni sparťanští kapitáni?

David Lafata

10 zápasů - Bohemians, Mladá Boleslav, Liberec, Slovácko, Zbrojovka Brno, Karviná, Teplice, Dukla, Plzeň, Ostrava (MOL Cup)

 Lídr a hlavní šutér týmu posledních let nemá pod italským koučem na růžích ustláno. Zkušený forvard i přesto oblékl na Letné pásku nejčastěji, přesně v deseti případech. Posledním zápasem, kdy kráčel na hřiště jako první, byl prohraný MOL Cup s Baníkem Ostrava (2:3 po penaltách). V následujících ligových duelech s Ostravou (3:2) a Zlínem (2:2) se sparťanský kapitán ani nevešel do nominace na utkání, do pátečního střetnutí s Jihlavou šel jako náhradník na posledních deset minut. Lafatova pozice slábne a s páskou se pomalu loučí. "Plán je takový, že budou hrát jiní a David nám může v některých případech vypomoci. Zřejmě je to jeho poslední rok ve Spartě a klub za něj musí najít adekvátní náhradu do budoucna," prohlásil trenér Stramaccioni v rozhovoru po utkání s Jihlavou.

Tomáš Rosický

3 zápasy - Slavia, Jablonec, Ostrava (liga)

Jednoznačný šéf sparťanského týmu, pokud ho zdraví na hřiště pustí. V lize Tomáš Rosický zvládl slušnou porci devíti utkání ze 14 možných, ve třech z nich navlékl pásku. Tu by na ruce měl určitě častěji, pokud by byl schopný nastoupit na plný počet minut. 37letá legenda stále bojuje s chatrným zdravím, poslední dvě ligová střetnutí musel úplně vynechat.

Josef Šural

2 zápasy – Znojmo (MOL Cup), Zlín

Šural se naplno rozjel až na konci října v Jablonci, kde nasázel hattrick. Skóroval i v následujících duelech s Ostravou (3:2) a ve Zlíně (2:2), následně si ho vytáhl Karel Jarolím do reprezentace. Ve Spartě si získal i důvěru kouče Stramaccioniho, který mu kapitánskou pásku svěřil ve dvou případech – při poháru ve Znojmě (1:0) a ve Zlíně (2:2). Proti Jihlavě ale jeho roli převzal uzdravený Václav Kadlec. "Rozhodnutí dát mu kapitánskou pásku bylo z toho důvodu, že je ve Spartě dlouho a má nejvíc startů ze současného kádru. Chtěl jsem za kapitána někoho z českých hráčů a Václav si to zasloužil z pohledu historie v klubu více než Josef Šural," vysvětlil trenér Andrea Stramaccioni.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744