Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kariéra Koukalové v ohrožení. Kvůli záhadné bolesti může přijít o „svěťák“ i olympiádu, příčinu hledá biochemik

Kariéra Koukalové v ohrožení. Kvůli záhadné bolesti může přijít o „svěťák“ i olympiádu, příčinu hledá biochemik

Už za 40 dní by jí měla začít sezona, za 116 dní by měla závodit na olympiádě v Koreji. Jenže biatlonová hvězda Gabriela Koukalová (27) se stále nemůže opřít do tréninku. I když pro to dělá první poslední.

Podmiňovací způsob u obou odpočtů je bohužel na místě. Minimálně start svěťáku je pro úřadující mistryni světa takřka utopií. „Určitě to není na závodění ve Světovém poháru,“ přiznal před dvěma týdny šéftrenér Ondřej Rybář.Na vině jsou neustávající bolesti lýtek, které Gabrielu sužují od začátku června. A co je nejhorší – nikdo, zdá se, stále neví, co je přesně způsobuje.

„Jakmile se zkusím dostat do maximální zátěže, nejsem vůbec schopna odvádět výkony, na jaké jsem zvyklá. Ta bolest mě natolik limituje, že to prostě nejde,“ vysvětlila Koukalová pro MF Dnes. Pomoc hledala u profesora Pavla Koláře, ale ani věhlasný fyzioterapeut ji nedokázal ulevit.

Celý článek si můžete přečíst na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1