Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Karolína Plíšková světovou tenisovou jedničkou nebude, ale z Paříže si odváží 14 milionů Kč

Karolína Plíšková světovou tenisovou jedničkou nebude, ale z Paříže si odváží 14 milionů Kč

Tenistka Karolína Plíšková nepostoupila do finále antukového French Open a světovou jedničkou se po pařížském turnaji nestane. Turnajová dvojka v semifinále prohrála s Rumunkou Simonou Halepovou po velkém boji a dvou hodinách hry 4:6, 6:3 a 3:6.

Loňská finalistka US Open Plíšková mohla v případě účasti ve finále vystřídat v čele žebříčku WTA Němku Angelique Kerberovou. Jedničkou by byla jako první Češka. Po vyřazení v semifinále, což je její nejlepší výsledek na French Open, zůstane světovou trojkou. V Paříži vydělala 530 tisíc eur, skoro čtrnáct milionů korun.

"Určitě budu odjíždět spokojená. Po prohře jsem smutná, ale ne tolik, protože to byl velmi kvalitní zápas a nebyla jsem tak daleko od výhry. Nedala mi nic zadarmo. Je těžké hrát proti takovým hráčkám. Jsem spokojená, kam jsem došla. Budu to hodnotit jako asi jeden z nej zápasů na antuce vůbec v životě," řekla Plíšková.

"Konečně můžu říct, že jsem se cítila na antuce dobře, i když jsem prohrála. Před zápasem jsem nečekala, že budu mít velké šance, ale stalo se. Hrála jsem výměny, některé dokonce i vyhrávala. Takový zápas na antuce je pozitivní," řekla.

Jedničkou se tak může stát Halepová. Rumunka k tomu musí Roland Garros vyhrát a ve finále se utká s Lotyškou Jelenou Ostapenkovou, která v prvním semifinále přehrála turnajovou třicítku Timeu Bacsinszkou ze Švýcarska 7:6, 3:6 a 6:3.

"Je to prohra, která mrzí, ale důstojná. Prala se s tím statečně, asi o moc víc to nešlo," řekl kouč Plíškové David Kotyza. Na post světové jedničky během utkání ani nemyslel. "Zápas jsme prožívali, strašně jsme Káje přáli, aby uspěla, ale neuspěla. Věřím, že když se bude rvát dál, tak se toho jednoho dne dočká."

Plíšková začala servisem a ve větru získala vedení, ale čelila výbornému pohybu Halepové, která vracela dlouhé míče. Diváci se ještě občerstvovali po předchozím zápasu a neviděli, jak Češka ve třetí hře udělala proti sluníčku dvě dvojchyby, pak po dlouhé výměně poslaly míč vedle lajny a poprvé prohrála podání.

Vzápětí měla dva brejkboly a šanci srovnat, ale nedokázala Halepovou dorazit, protože Rumunka téměř nekazila. Plíšková se skoro nedostala k vítězným míčům, zato už po osmi hrách měla na kontě 20 nevynucených chyb. Za stavu 3:5 ale při podání odvrátila dva setboly, ale o hru později při čtvrtém setbolu sadu ztratila.

Ve druhém setu Plíšková výborně podávala, nepouštěla si Rumunku k tělu a čekala na šanci. Ta přišla v šesté hře, dostala se do vedení 40:0 a při druhém brejkbolu zvýšila na 4:2. Plíšková se ve výměnách statečně držela a v další hře odvrátila tři brejkboly. I Halepová udělala chybu a Češka potvrdila brejk na 5:2.

Podobně jako Halepová v úvodním setu první setbol při podání soupeřky nevyužila. Při vlastním servisu už byla neomylná a po hodině a 20 minutách srovnala stav.

Při první úderu rozhodující sady praskla Plíškové struna a musela vyměnit raketu. Jen zpola zaplněný centrkurt stál na straně při úderech hlasitě hekající Halepové a skandoval "Simona!". Plíšková hrála tradičně bez emocí, soustředěně a ve druhém gamu po sérii výtečných servisů odvrátila hrozbu ztráty podání.

Hrál se skvělý tenis. Plíšková trefovala míče rychle a razantně, Halepová báječně bránila a dokázala vytáhlou soupeřku rozhýbat. Ve čtvrté hře už servis ubránit nedokázala, poté co udělala chyby a Halepová trefila prohoz. Vzápětí měla šanci ztrátu napravit, vedla 40:15, ale ani jednou neuspěla.

Klinickou smrt přežila v šesté hře. Esem odvrátila brejkbol na 1:5. Podání vydřela a po skvělém boji dokázala smazat ztrátu brejkem na 3:4. Jenže si vzápětí nepomohla servisem, ve snaze o ukončení zahrála forhend do autu a počtvrté přišla o podání. Halepová následně zápas dopodávala a proměnila první mečbol.

"Určitě se dalo líp servírovat, hlavně ve třetím setu. Ale je to těžké, ona toho hodně vrátí, já to cpu víc k lajnám, víc riskuju a přijdou i chyby," řekla Plíšková, která měla solidní poměr vítězných míčů a chyb 55:45. "Jinak s ní hrát jen přes výměny by asi nešlo. Neměla bych šanci žádnou. Takhle mám aspoň padesát procent. Určitě umí horší zápasy než tenhle, ale je to její povrch, její turnaj," dodala.

Sobotní soupeřka Halepové Ostapenková je teprve pátou nenasazenou finalistkou v historii French Open a první po 34 letech. Navázala na Slovinku Mimi Jaušovecovou. Nenasazenou finalistkou v Paříži byla v roce 1976 i Češka Renata Tomanová.

Ostapenková i Bacsinszká slavily v den vzájemného duelu narozeniny a souboj oslavenkyň byl bitvou razantní hry Lotyšky proti celodvorcově hrající Švýcarce.

V prvním setu si Bacsinszká za stavu 3:4 nechala zavázat levý stehenní sval, v tie-breaku pak uspěla razantními údery Lotyška. Ve druhé sadě slavila trpělivost Švýcarky, která se snažila vyvést soupeřku změnami rytmu, zkoušela hrát kraťasy, čopy a liftované míče. Od stavu 2:3 získala čtyři hry v řadě a zápas prodloužila.

Ostapenková ve třetím setu neudržela vedení 3:1, ale od stavu 3:3 získala další tři hry. Zápas ukončila padesátým vítězným úderem a postupem oslavila dvacáté narozeniny. "Odmalička hraju agresivně a snažím se zahrát míč co nejtvrději, když to jde. Proto jsem vyhrála," řekla Ostapenková, která udělala i 45 nevynucených chyb. "Je neskutečné, že tady slavím narozeniny postupem do finále."

Aktuálně 47. hráčka světa je poprvé v grandslamovém finále a jako první Lotyška vůbec. Její krajan Ernests Gulbis hrál v roce 2014 v Paříži semifinále.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1