Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katar si mistrovství světa koupil, tvrdí německá média. Miliony poslal i desetileté holčičce

Katar si mistrovství světa koupil, tvrdí německá média. Miliony poslal i desetileté holčičce

Podle německých médií provázela volbu pořadatele fotbalového mistrovství světa 2022 korupce. Deník Bild má k dispozici zprávu, kterou vypracoval Michael Garcia. Ten na konci roku 2014 odstoupil z čela vyšetřovací komise FIFA poté, co asociace rozhodla, že zprávu nezveřejní.

Zpráva, kterou americký právník před třemi lety vypracoval, má 403 stran a zabývá se možnou korupcí při udělovaní pořadatelství světového šampionátu v letech 2018 a 2022. Příští rok by mělo mistrovství světa hostit Rusko, čtyři roky poté se fotbalisté přesunou do Kataru.

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA zveřejnila jen okleštěnou verzi zprávy o 42 stranách. Dokument očistil Rusko i Katar od možného ovlivňování volby. Jenže Bild nyní přišel s tím, že má k dispozici zprávu celou, a ta podle něj mluví jinak.

Podle Bildu je v ní například informace o desetileté dceři úředníka FIFA, která měla údajně dostat v přepočtu více než 46 milionů korun. Krátce před volbou navíc katarská federace přepravila tři funkcionáře FIFA soukromým letadlem do Ria. Katarská Aspire Academy také pomáhala manipulovat volitele.

Novinář Peter Rossberg však tvrdí, že navzdory Bildem uveřejněným informacím zpráva neobsahuje důkazy, že hostitelství šampionátů v letech 2018 a 2022 FIFA prodala. Důležitá je ale jako dílek skládačky, která během posledních dvou let přivedla několik funkcionářů do potíží.

Kvůli korupčním skandálům uvnitř FIFA musel v roce 2015 odstoupit její někdejší prezident Sepp Blatter. Aféry dostihly i šéfa evropského fotbalu Michela Platiniho, který byl původně hlavním adeptem na Blatterem uvolněné místo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744