Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo se ujme Plíškové? Česká tenisová jednička je bez trenéra

Kdo se ujme Plíškové? Česká tenisová jednička je bez trenéra

Nejlepší česká tenistka současnosti, Karolína Plíšková, překvapivě oznámila konec spolupráce s dosavadním trenérem Jiřím Vaňkem. S koučem, který ji dovedl k současným úspěchům a finále na US Open se nedohodli na další spolupráci.

Když to začalo vypadat, že se české tenisové jedničce konečně po letech rychlých změn podařilo zakotvit stabilně u jednoho trenéra, přišla změna. Mluvčí fedcupového týmu Karel Tejkal potvrdil deníku Sport, že Karolína Plíšková v nové sezoně se stávajícím koučem Jiřím Vaňkem pokračovat nebude.

Sama tenistka odjela po triumfu ve Fed Cupu na dovolenou na Mauricius a situaci ohledně změny svého trenéra odmítá komentovat. S Vaňkem spolupracovala od června 2014, kdy přestal trénovat její dvojče Kristýnu.

Bez kouče je také česká tenisová dvojka Petra Kvitová.Bez kouče je také česká tenisová dvojka Petra Kvitová.autor: Jimmie48 Photography / Shutterstock.com

Kouče hledá i druhá nejlepší tenistka Česka Petra Kvitová. Ani ta se ovšem nechce k současné situaci vyjadřovat. „Jsem na dovolené, mými klíčovými prioritami těchto dní jsou odpočinek a neplánované léčení zraněného nártu,“ vzkázala Kvitová prostřednictvím deníku Sport.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1