Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Keňa přišla o dotace z Mezinárodního olympijského výboru. Hrozí jí i suspendace

Keňa přišla o dotace z Mezinárodního olympijského výboru. Hrozí jí i suspendace

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zastavil dotace Keňskému olympijskému výboru kvůli tomu, že jeho funkcionáři odmítli změnit současnou podobu stanov. Keni zároveň hrozí suspendace, o čemž bude příští týden rozhodovat výkonný výbor MOV.

Keňský olympijský výbor, jemuž předsedá bývalý skvělý atlet Kipchoge Keino, se vzepřel požadavku MOV upravit stanovy dvakrát během posledního týdne, naposledy na svém úterním zasedání.

MOV je mimořádně zklamán výsledkem mimořádného zasedání národního olympijského výboru, jenž se odpovídajícím způsobem nepostavil k záležitostem týkajícím se řízení této organizace," uvedl MOV v dnešní tiskové zprávě. Keňou se bude zabývat příští čtvrtek a pátek na zasedání výkonného výboru v Pchjongčchangu.

Keňská atletická federace a národní olympijský výbor čelily v posledních měsících řadě skandálů. Loni v listopadu byl například viceprezident olympijského výboru Ben Ekumbo zatčen kvůli zpronevěře peněz a výstroje od sponzorů určené pro olympioniky v Riu.

Kvůli špatnému hospodaření vláda Keňský olympijský výbor po OH, jež byly pro tuto africkou zemi paradoxně nejúspěšnější v historii, rozpustila. Do situace se poté vložil MOV spolu s Asociací afrických národních olympijských výborů (ANOCA).

Na úterním jednání ale hlasovalo pro změny stanov vyžadované MOV jen 19 členů výkonného výboru Keňského olympijského výboru a 13 bylo proti. Ke schválení byly potřeba dvě třetiny hlasů. Pozorovatelé (MOV) vypadali hodně naštvaně a obávám se, že Keni hrozí velké problémy," uvedl atletický funkcionář Barnaba Korir.

Jedinou pozitivní zprávou pro atletickou velmoc je to, že i v případě suspendace ze strany MOV bude mít na uvedení záležitostí do pořádku tři roky, neboť příští letní hry v Tokiu jsou až v roce 2020.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744