Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec kariéry Usaina Bolta. Na rodné Jamajce bude mít sochu v nadživotní velikosti

Konec kariéry Usaina Bolta. Na rodné Jamajce bude mít sochu v nadživotní velikosti

Osminásobný olympijský vítěz a světový rekordman v bězích na 100 a 200 metrů Usain Bolt plánuje na srpnovém mistrovství světa v Londýně ukončit kariéru. Rodná Jamajka mu k odchodu nadělí sochu v nadživotní velikosti, která bude odhalena v srpnu při příležitosti oslav 55. výročí samostatnosti tohoto karibského ostrova. 

Boltova socha bude postavena v Parku soch, který se nachází v komplexu Parku nezávislosti. Jejím autorem je jamajský sochař Basil Watson. Na tvorbu dohlíží jamajská ministryně kultury a sportu Olivia Grangeová. „Postupujeme podle plánu, abychom stihli dokončit sochu do oslav nezávislosti a postavili ji souběžně s Boltovým posledním mistrovstvím světa v Londýně,“ řekla Grangeová na setkání s novináři.

Jamajská vláda uznává význam legendárního sprintera. „Bude se o něm hovořit a budou se o něm učit sportovci příštích generací. Jsem přesvědčena, že Jamajka odvede svůj díl práce při připomínání a oslavě tohoto jedinečného atleta. Ještě přijdou další věci,“ uvedla ministryně.

Vedle Bolta by měly být v Parku soch odhaleny také sochy tří dalších velkých osobností jamajského sprintu, Veroniky Campbellové-Brownové, Shelly-Ann Fraserové-Pryceové a Asafy Powella. Půjde o součást výstavby komplexu Národního stadionu, kde bude zřízeno Národní sportovní muzeum.

Posledním Boltovým závodem na Jamajce bude podnik JN Racers Grand Prix naplánovaný na 10. června. Druhý ročník tohoto mítinku se připravuje jako oslava Boltových úspěchů. Startovat by na něm měli mimo jiné další jamajští sprinteři Yohan Blake a Powell, světový rekordman na čtvrtce Wayde van Niekerk z JAR, nejrychlejší muž planety v běhu na 800 metrů David Rudisha z Keni nebo čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5000 a 10.000 metrů Brit Mohamed Farah.

Boltovo loučení na mistrovství světa v Londýně by mělo přijít 12. srpna při finále štafety na 4x100 metrů. Finále stovky je na MS naplánované na 5. srpna, boj o titul na 200 metrů se uskuteční o pět dní později.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1