Království dopingu. Zapojená do něj byla více než tisícovka ruských sportovců

ČTK

09. 12. 2016 • 16:08

Zprávy o masivním systematickém dopingu v Rusku se znovu potvrzují. Tvrdí to vyšetřovatelé Světové antidopingové agentury WADA. K manipulaci se vzorky podle nich docházelo několik let, týká se to třeba 12 ruských medailistů ze Soči.

Přes tisíc ruských sportovců profitovalo mezi roky 2011 a 2015 ze systematického dopingu v zemi. Takový je závěr vyšetřovatelů Světové antidopingové agentury (WADA) v čele s Richardem McLarenem, který v Londýně zveřejnil druhou část zprávy o dopingových praktikách v Rusku. K zatajování pozitivních testů a záměrným manipulacím se vzorky docházelo podle vyšetřovatelů ve více než třiceti sportech, letních i zimních.

„Jsou to nezpochybnitelná fakta.“

Podle zprávy se potvrdilo, že v Rusku fungovala dopingová politika s cílem vybojovat co nejvíc medailí na velkých akcích včetně olympijských her v Londýně 2012, atletického mistrovství světa v Moskvě 2013 či zimních olympijských her v Soči 2014. Systém byl podle vyšetřovatelů řízen ministerstvem sportu, podílela se na něm antidopingová agentura RUSADA, moskevská laboratoř a tajná služba FSB.

Dopady skandálu

Pokud by se dopingový případ ze Soči týkal jedné ze čtveřice ruských biatlonistek Jany Romanovové, Olgy Zajcevové, Jekatěriny Šumilovové či Olgy Viljuchinové, mohla by být česká výprava zpětně bohatší o jednu bronzovou medaili. Ruská čtveřice totiž byla druhá ve štafetě a v případě dodatečně diskvalifikace by se na medailovou pozici posunulo kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková.

V Soči podle zjištěných důkazů došlo v celkem dvanácti případech k manipulacím s odebranými vzorky ruských olympijských medailistů, z toho čtyř vítězů. Při londýnských hrách bylo takových případů odhaleno patnáct.

„Ruský tým hry v Londýně zkorumpoval takovým způsobem jako dosud nikdy. Celý rozsah zřejmě nikdy nevyjde najevo," řekl McLaren.

„I když je teď už obraz jasnější, ještě to není kompletní. Měli jsme přístup jen k malé části dat," dodal. Jako důkazy předložil 1166 dokumentů v podobě fotografií, e-mailů či zpráv forenzních analytiků.

První část zprávy zveřejnil McLaren v červenci. Tehdy měl na zpracování jen 57 dnů, přesto WADA na jejím základě doporučila vyřadit Rusko z olympijských her v Riu de Janeiro. Mezinárodní olympijský výbor požadavku na plošný zákaz nevyhověl a nechal posouzení účasti ruských sportovců na jednotlivých sportovních federacích. Nyní už se objevily první spekulace, že by Rusové mohli být zcela vyloučeni ze zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu.

SDÍLET