Kvalifikace na Euro 2020: Česká reprezentace vyzve Anglii, Bulharsko, Černou Horu a Kosovo

ČTK

02. 12. 2018 • 15:45

Čeští fotbalisté se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 utkají v pětičlenné skupině A s Anglií, semifinalistou posledního mistrovství světa a světovým šampionem z roku 1966. Dalšími soupeři jsou Bulharsko, Černá Hora a Kosovo. Rozhodl o tom dnešní los v Dublinu.

Na šampionát postoupí dva nejlepší celky z každé z deseti skupin. O zbylá čtyři místa se utká šestnáct nepostupujících týmů podle umístění v Lize národů. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého budou usilovat o sedmý postup na ME v řadě. Češi naposledy na Euru chyběli v roce 1992. Trenér Šilhavý si přál především nalosování do pětičlenné skupiny, aby místo zápasů s mužstvy z nejslabšího šestého koše mohl sehrát kvalitnější přípravná utkání. A přání se mu splnilo.

Navíc se může těšit na atraktivního soupeře v podobě Anglie. Ta je fotbalovou velmocí a má ekonomicky nejsilnější ligu na světě. V nedávné době byl sice národní tým v krizi, ale pod trenérem Garethem Southgatem se opět dostal mezi světovou špičku. Na letošním MS vypadla Anglie až po semifinálové porážce po prodloužení s Chorvatskem, v podzimní Lize národů vyhrála skupinu v konkurenci Chorvatska a Španělska a v červnu příštího roku ji čeká Final Four.

„Vyhnuli jsme se některým nejsilnějším týmům a teď musíme udělat všechno pro to, abychom se na kvalifikaci dobře připravili. Když hrajete proti nějakým menším zemím, pro soupeře jsou zápasy proti Anglii obrovskou motivací. A zejména když nastoupíte u nich venku, tak atmosféra může být velmi bouřlivá. Ale nemůžeme se na nic vymlouvat a musíme se dobře připravit a potvrdit kvalitu na trávníku,“ glosoval los trenér Anglie Gareth Southgate.

Trenér Bulharska Petar Hubčev si zase všímá toho, že jsou ve skupině tři týmy z Balkánu. „A jak víme, tak zápasy soupeřů z našeho regionu mají větší náboj a může se v nich stát cokoliv, takže proč bychom nemohli bojovat o první místo? Rozhodně nejsme bez šance, ale ještě je brzy cokoliv předpovídat, protože až zápasy ukážou, jak na tom jsme. V posledních třech měsících se nám dařilo, tak uvidíme, jak nám to půjde v březnu,“ řekl Hubčev.

Český fotbal naposledy slavil výhru nad Anglií v roce 1975 ještě v době Československa. Po osamostatnění hráli Češi v Anglii dvakrát přípravné duely. V roce 1998 prohráli 0:2, v roce 2008 remizovali 2:2. Hvězdami anglického týmu jsou kanonýr Tottenhamu Harry Kane či Raheem Sterling z Manchesteru City.

Bulharsko čeká na účast na velkém turnaji od roku 2004. S Českem se utkalo pětkrát a uhrálo jediný bod za bezbrankovou remízu v roce 2012 v Praze. Ve třetí lize Ligy národů skončili Bulhaři druzí ve skupině za Norskem a před Kyprem a Slovinskem. Největší osobností týmu je útočník Ivelin Popov ze Spartaku Moskva.

Na podobné úrovni je tým Černé Hory, který v Lize národů skončil ve skupině třetí za Rumunskem a Srbskem. Pravidelně za Černohorce nastupuje i záložník Jablonce Vladimir Jovovič, hvězdou je útočník Stevan Jovetič, který má za sebou angažmá v Interu Milán, Manchesteru City či Seville.

Balkánský trojboj pak završí Kosovo, které patřilo k nejsilnějším protivníkům z pátého koše. Od října 2017 dokonce ani jednou neprohrálo. Hvězdou týmu je Valon Beriša z Lazia Řím.

SDÍLET