Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvitová není zcela fit, v Paříži ale hrát bude. Tým by ji nevystavil zbytečnému riziku, věří Šavrda

Kvitová není zcela fit, v Paříži ale hrát bude. Tým by ji nevystavil zbytečnému riziku, věří Šavrda

Pět měsíců léčila zranění, které ji způsobil neznámý zloděj. Nyní se vrací k soutěžnímu tenisu. Petra Kvitová začne na grandslamovém French Open proti 86. hráčce světa Julii Boserupové. Lékaři však české hráčce předvídali ještě delší pauzu. S jakou formou do Paříže přijela? A nehrozí, že si zranění obnoví?

Byla to zpráva, která minimálně u tenisových fanoušků narušila předvánoční shon. Když 20. prosince přepadl dosud neznámý útočník Petru Kvitovou v jejím prostějovském bytě, mnohým zatrnulo. S pořezanou levou rukou musela na operaci. Lékaři jí předvídali minimálně půlroční pauzu.

Nyní je zpět. Od začátku května trénuje, odpoledne navíc potvrdila, že se zúčastní jednoho ze čtyř nejprestižnějších turnajů světa – antukového French Open. Návrat na kurty tak stihla o měsíc dříve, než říkaly optimistické predikce.

 

„Šlacha se po operaci zahojí asi za tři měsíce. Ale půl roku se poté nedoporučuje vůbec sportovat,“ varuje před uspěchaným návratem pro INFO.CZ traumatolog z Fakultní nemocnice Motol Edib Jaganjac. Dodává ovšem, že o stavu 27leté Kvitové ví nejvíc její ošetřující lékař.

„Šlacha se po operaci zahojí asi za tři měsíce. Ale půl roku se poté nedoporučuje vůbec sportovat.“
Edib Jaganjac, traumatolog, FN Motol

Radek Keberle, který hráčce poraněné šlachy na ruce operoval, na dotazy INFO.CZ dosud neodpověděl. Sama Kvitová na tiskové konferenci uvedla, že ačkoli hrát bude a při úderech bolest necítí, ruka stále není úplně v pořádku a ještě v ní nemá původní sílu. Někdejší daviscupový kapitán Vladislav Šavrda však věří, že Kvitová návrat s doktory konzultovala a její tým by ji nevystavil zbytečnému riziku.

 

Pokud by skutečně nastoupila nedoléčená, hrozilo by, že si zranění obnoví a její pauza se ještě prodlouží. Šavrda ale upozorňuje, že on sám zažil několik případů, kdy lékaři dobu rekonvalescence určili špatně. „Léčba vrcholových sportovců je někdy odlišná od běžných případů,“ přizvukuje Jaganjac.

I kdyby Kvitová byla zcela zdravotně v pořádku, nabízí se otázka, jestli je French Open ten pravý turnaj, na němž by měla comeback absolvovat. Semifinále v roce 2012 bylo spíše výjimečným úspěchem. Od té doby na antukovém grandslamu došla nejdál do osmifinále. Nejčastěji končila už ve 3. kole.

 

„Nevíme, s jakou formou se vrátí, ale každopádně jí chybí zápasový rytmus, takže si myslím, že je dobré, když už odehraje nějaká utkání,“ míní pro INFO.CZ Šavrda. Poukazuje tím na možnost, že Kvitová pojme French Open jen jako přípravu před jejím oblíbenějším Wimbledonem. Že její trénink směřuje právě na londýnskou trávu, už v minulých dnech potvrdil i mluvčí tenistky Karel Tejkal.

Kvitová zatím v Paříži září úsměvy. V pátek trénovala spolu s koučem Jiřím Vaňkem na druhém největším kurtu v areálu. Zdravotní potíže na její hře nikterak znát nebyly. „Zatím trénujeme základní věci. Na nic většího nebyl čas," řekla tenistka.

Důležité bude, jak se na Češce v prvním kole projeví zmíněná nerozehranost. Podle Šavrdy ale ani brzký konec na grandslamu nemusí nutně znamenat neúspěch. „I nepovedený turnaj může hráčce pomoci. Samozřejmě záleží, jak by to na ni dopadlo psychicky.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1