Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvitová o dopadení útočníka: Načasování asi není nejlepší, ale měla bych být šťastná, ne?

Kvitová o dopadení útočníka: Načasování asi není nejlepší, ale měla bych být šťastná, ne?

Na začátku loňského roku se zdálo, že Petra Kvitová bude muset kvůli vážnému zranění ruky s tenisem skončit. Česká tenistka se však dokázala vrátit a válí. Letos už má na kontě čtyři tituly a patří mezi favoritky Roland Garros. Navíc přišla pozitivní zpráva – údajný útočník už je ve vazbě. „Asi to není nejlepší načasování, ale pořád jde o dobrou zprávu, ne? Měla bych být šťastná. Jsem šťastná,“ přiznala Kvitová novinářům v Paříži.

Česká tenistka Petra Kvitová už je hlavou na pařížské antuce, ale ani na tiskové konferenci před Roland Garros se nevyhnula otázkám na útok z prosince 2016, při kterém jí útočník pořezal ruku a málem ji připravil o zbytek aktivní kariéry.Rodačka z Bílovce se ale dokázala postavit na nohy a teď už může být v klidu, zároveň ale přiznává, že dopadení útočníka není definitivní tečkou. „Úlevu zatím necítím, protože tohle ještě není konec. Jsem tady, abych hrála tenis. Uvidíme, co bude potom,“ uvědomuje si 28letá tenistka.

Dopadení agresora nevyhlížela, ale z hlavy ho dostávala těžko. „Když se to stalo, nebylo to tak, že bych si ze všeho nejvíce přála, aby ho chytili. Pak jsem se soustředila na svoji ruku tvrdě trénovala a rehabilitovala,“ přiznala Kvitová, která podle svých slov nechávala vše na policii. I dnes se ale cítí trochu divně, když je sama.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1