Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvitová se rozplakala při minutě ticha za Novotnou. V emočně náročné bitvě pomohla pauza na záchodě

Kvitová se rozplakala při minutě ticha za Novotnou. V emočně náročné bitvě pomohla pauza na záchodě

Tenistka Petra Kvitová přiznala, že ji před úvodní dvouhrou 1. kola Fed Cupu proti Švýcarce Viktoriji Golubicové rozplakala minuta ticha za zesnulou wimbledonskou vítězku Janu Novotnou. Po hladce vyhraném prvním setu česká jednička v druhém dějství bojovala s emočním vyčerpáním, proto byla ráda, že nakonec ve třech sadách svůj návrat do týmové soutěže po více než roční odmlce zvládla. Zároveň doufala, že prolomila prokletí českých hráček s Golubicovou.

„Nastoupily jsme a držely minutu ticha, což nás, holky, rozplakalo. To jsem si říkala, to je tedy hezký začátek, po tom jít na zápas není úplně ideální. Takže to bylo hodně smutné. Blesklo mi hlavou úplně všechno, nejvíc ji mám spojenou s Wimbledonem,“ řekla novinářům Kvitová.

Navzdory emotivnímu začátku vyhrála první set 6:2. „Rozehřála jsem se, začala jsem hrát dobře. Ona nestíhala, já byla na koni. Když jsem ji brejkla hned v prvním gamu druhého setu, tak mě to ale strašně emočně vysílilo. Celý ten první set, jak jsem na to vlétla, ty nervy, všechno,“ uvedla Kvitová. „Byla jsem z toho trošku vyčerpaná. Pak jsem nezvládla servírující game a od té doby jsem byla psychicky i fyzicky vysílená. Ve finále jsem byla ráda, že druhý set skončil,“ dodala.

Po prohraném druhém setu v poměru 1:6 zamířila na toaletu a třetí sadu zvládla 6:3. „Emočně jsem byla hodně vyčerpaná, potřebovala jsem se trochu oprostit od hluku v hale, dostat se do své vlastní bubliny, nevnímat lidi. Zavřela jsem se na toaletu. Nikdo z týmu na mě nemluvil, nemohli, samozřejmě. Vlastně Barča (Strýcová), která se chystala na zápas, mi řekla, že mám jet. Tak jsem jela,“ usmála se Kvitová.

„Na začátku třetího setu jsem po dlouhé době udržela servis, bylo to 3:0. Pak se sice Viktorija vrátila zpět do zápasu, ale zlom nastal, když jsem podržela servis a pak ji brejkla ze stavu 40:0, kdy jsem to pěti míči za sebou strhla na svou stranu. Zápas hodně bolel a jsem ráda, že jsem to zvládla,“ dodala čerstvá vítězka turnaje z Petrohradu.

Z pověrčivosti si na třetí set nevzala čelenku. „Většinou chci něco změnit, udělala jsem to záměrně. Taková blbost jako čelenka v minulosti už dostkrát zafungovala, když jsem hrála tříseťáky,“ podotkla Kvitová.

Chvílemi myslela na to, že hraje ve Fed Cupu poprvé od finále v roce 2016 a následného přepadení neznámým útočníkem, který jí vážně zranil ruku. „Do té hlavy mi vpadlo, že jsem nehrála rok a něco. Z úplně jiných důvodů, než že bych se tak rozhodla nebo že bych neměla výkonnost. Ale snažila jsem se to rychle zahodit. Musím poděkovat divákům, kteří fandili i v druhém setu, když se nedařilo,“ ocenila Kvitová zaplněnou O2 arenu.

Byla ráda, že částečně pomstila týmové kolegyně Strýcovou a Karolínu Plíškovou, které předloni v Lucernu s Golubicovou prohrály. „To mě napadlo už ve druhém setu, jak jsem tahala za kratší konec. Říkala jsem si: 'To snad ne, ona zase bude proti nám takhle pokračovat'. Nechtěla jsem být další na talíři. Doufám, že tu její šňůru jsem už utnula,“ dodala Kvitová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1