Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lákadlo pro sportovce. Olympijské naděje dostanou od státu více peněz

Lákadlo pro sportovce. Olympijské naděje dostanou od státu více peněz

Naděje pro zimní olympijské hry 2018 v Pchjongčchangu i pro příští letní olympiádu, která se uskuteční v roce 2020 v Tokiu, dostanou větší finanční podporu od státu. V programu by mělo být asi 50 sportovců. Získají peníze, aby se mohli připravovat v podmínkách srovnatelných se zahraniční konkurencí. 

Peníze z „olympijského“ programu budou směřovat k jednotlivcům. Vybraní sportovci budou mít celý olympijský cyklus jistotu, že budou mít peníze například na fyzioterapeuty a další členy realizačního týmu nebo na zahraniční soustředění včetně pobytů v dějišti olympiády. Na setkání s novináři to uvedla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD).

Výběr sportovců budou mít na starosti svazy a Český olympijský výbor (ČOV), který chce detaily projektu zveřejnit později. "Nejedná se jen podporu sportovců, ale také podporu metodiky a vědy a výzkumu ve sportu. Protože to je věc, kde jsme zaspali absolutně nejvíc a kde bychom to chtěli dohnat," prozradil dnes předseda ČOV Jiří Kejval. Projekt by měl přispět také na přípravu handicapovaným sportovcům, kteří mají šanci uspět na paralympiádě.

Kejval ocenil, že se poprvé od roku 2002 zvýšila státní dotace na sportovní reprezentaci. Místo loňských 381 milionů korun na ni letos půjde 700 milionů korun. Dalších 540 milionů korun stát poskytne na podporu talentované mládeže. Loni to bylo 324 milionů korun.

Díky vyšším státním dotacím mohl ČOV přidat peníze olympijské vítězce ve snowboardcrossu Evě Samkové, řekl Kejval. A ona tak mohla znovu angažovat kanadského servismana Jeana Philippea Trottiera, který byl u jejího triumfu v Soči. Vyplatilo se to při víkendových závodech Světového poháru v USA, před nimiž napadlo tři čtvrtě metru sněhu. "Byly to extrémní podmínky. Bavil jsem se s trenérem a říkal, že by to za normálních okolností nikdy nebyli schopni namazat. Eva ale jela a vyhrála Světový pohár. Pevně doufáme, že to tak bude pokračovat dál," řekl Kejval.

Vedle poskytnutí peněz na přípravu špičkovým sportovcům plánuje ministerstvo také investice do obnovy rezortních sportovních center a dalších významných areálů, kde se reprezentanti připravují. Vedle středisek ministerstva školství, vnitra a obrany se jedná například o Račice nebo Nymburk, výhledově také Harrachov. Sportovci by měli mít pobyt v těchto centrech zdarma, nebo za režijní náklady na úhradu hotelových služeb.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744