Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Laštůvka o Slavii i návratu do Baníku: Praha mi k srdci nepřirostla

Laštůvka o Slavii i návratu do Baníku: Praha mi k srdci nepřirostla

Kruh se uzavírá. Brankář Jan Laštůvka se po dlouhých takřka čtrnácti letech vrátil do Baníku. Na Bazalech podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Vrátil se tak do klubu, jemuž v roce 2004 výrazně pomohl k mistrovskému titulu.

Angažmá ve Slavii mu nevyšlo. Už nějakou dobu bylo víceméně jisté, že její kádr opustí. Šlo jen o to, kam se vrátí. V Karviné se Jan Laštůvka cítí doma, narodil se tam i vyrostl. Ale přece jen: bylo by v příběhu exreprezentačního gólmana cosi neúplného, kdyby se na sklonku kariéry ještě jednou nevrátil do Ostravy, kde zažil tak slavné časy.

Vraťme se ještě krátce k angažmá ve Slavii. Jistě jste si ho představoval jinak…

„Ano, nebudu zastírat, že Praha mi k srdci nepřirostla. Některé zápasy ve Slavii mi nevyšly, proto jsme se rozešli. Myslím ale, že to nebyl rozchod ve zlém. Vím, že to, co do mě ve Slavii vkládali, jsem úplně nenaplnil. Některé zápasy nebyly z mé strany povedené. Takže jsem se vrátil domů, což je dobře i pro rodinu, protože přítelkyni Sandře i dětem toho hodně dlužím.“


Který zápas v dresu Slavie si nejvíc vyčítáte?

„Bylo jich několik. Vím, že ve Zlíně jsem mohl zasáhnout lépe proti střele, kterou jsem vyrazil jen tak před sebe. Vyčítá se mi gól v Plzni, ale z pozice, ve které jsem stál, jsem balon neviděl a nemohl jsem nic dělat. A možná to všechno skončilo gólem s Astanou, kdy jsem nevyřešil centr.“

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

A do toho váš ne úplně ideální vztah s fanoušky…

„K nějakým přestřelkám mezi námi došlo. Občas jsem při rozcvičce ne úplně cítil, že by všichni stáli za mnou. Víc bych se k tomu už nevracel, mají na to právo. Kdybych některé zápasy odchytal lépe, možná bych byl dneska ve Slavii. Nemůžu na klub říct nic špatného, všichni mi vycházeli vstříc i kluci v kabině byli super.“

Pokračujte ve čtení článku na iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1