Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ledecká asi na olympiádě nestihne sjezd. Šance, že Češi obměkčí federaci, je malá

Ledecká asi na olympiádě nestihne sjezd. Šance, že Češi obměkčí federaci, je malá

Zimní "obojživelnice" Ester Ledecká bude muset za rok na olympijských hrách zřejmě vynechat sjezd a kombinaci. Podle programu her totiž obě lyžařské disciplíny kolidují v Pchjongčchangu s paralelním obřím slalomem snowboardistek, v kterém je od minulého týdne mistryní světa a jednou z hlavních favoritek na olympijské zlato. Česká strana se pokouší prosadit změnu programu, i když tuší, že šance je malá.

Problém je, že ženy nepojedou rychlostní sjezdařské disciplíny - sjezd a super-G - na úvod her, jak bývá na šampionátech a olympiádách zvykem, ale až na konci. A v závěru programu v Pchjongčchangu je v plánu i paralelní obří slalom snowboardistek.

 

„Mrzí mě to, ale s tímhle nic neudělám. Doufám, že za mě třeba zabojuje olympijský výbor nebo (mezinárodní federace) FIS, ale takhle to je, taková jsou pravidla. Budu se snažit zajet tak nejlíp, jak budu moct, v těch disciplínách, v nichž to půjde,“ řekla Ledecká.

Český olympijský výbor podle sportovního ředitele Martina Doktora nemůže žádat o změnu olympijského programu. „Nemůžeme udělat nic pro to, aby došlo ke změně programu. Tým Ester Ledecké musí případnou žádost řešit přes FIS prostřednictvím svazu lyžařů. Ale šance podle mého názoru není vysoká,“ řekl Doktor.

 

Sjezdařský trenér Ledecké Tomáš Bank se žádostí o změnu oslovil generální sekretářku FIS Sarah Lewisovou. „Pro FIS je Ester zajímavá tím, že disciplíny kombinuje, ale myslím, že to nehrozí. Je to provázané s televizními právy,“ uvedl Bank. Šance je podle něj malá. „Tak deset procent,“ odhadl Bank.

Pokud by se mohl olympijský program změnit, pak nejspíše ve snowboardingu. V tom by šlo teoreticky prohodit slopestyle s paralelním obřím slalomem. „To by nebylo nic proti ničemu,“ domnívá se Bank. „Na lyžích ještě nemám jméno tak zvučné, že by řekli: 'Jo, dvacátá na mistrovství světa, tak to přehodíme',“ smála se Ledecká.

 

Pro Ledeckou je oceněním už jenom to, že někdo uvažuje o tom, že by kvůli ní měnil olympijský program. „Je to zvláštní, ale mám z toho radost,“ řekla. Věřit v zázrak bude do poslední chvilky. „Budu si držet pěsti štěstí, ale když uvažuju racionálně, nemyslím, že by měli kvůli jedné holce změnit program olympiády,“ doplnila.

Ve sjezdu se přitom Ledecká dočkala v uplynulé zimě nejlepšího výsledku na lyžích. V Garmisch-Partenkirchenu dojela třináctá. „Mám sjezd hrozně ráda a chtěla bych ho jet také na olympiádě, ale s tím se nedá nic dělat,“ pokrčila rameny.

 

Zatímco na lyžích Ledecká teprve začíná bodovat, na prkně je už velkou hvězdou. Letos podruhé za sebou vyhrála celkové hodnocení SP paralelních disciplín, je mistryní světa v paralelním obřím slalomu a stříbrná v paralelním slalomu.

Jestliže program olympiády zůstane stejný, stihne Ledecká na lyžích slalom, obří slalom a super-G, pokud se nominuje, a nepojede sjezd a kombinaci. Před závody na snowboardu bude mít čtyři dny tréninku. „Aby se do toho zase dostala,“ doplnila.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744