Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ledecká bude vzorem celé generaci sportovců. Přečtěte si, co na její úspěch říkají ostatní olympionici

Ledecká bude vzorem celé generaci sportovců. Přečtěte si, co na její úspěch říkají ostatní olympionici

Tisk, veřejnost, ale i sportovci jsou okouzleni sportovní pohádkou, kterou v jihokorejském Pchjongčchangu napsala zlatým písmem Ester Ledecká. A mladé Češce, která jako první závodnice na jedněch olympijských hrách vyhrála dvě zlaté medaile ve dvou různých disciplínách, skládají komplimenty. „Kéž bych měla její talent," hlesla nejúspěšnější americká lyžařka všech dob Lindsey Vonnová. Podívejte se, co na fenomenální úspěch Ledecké říkají další sportovci.

„Ledecká je skvělý příklad pro mladé atlety,“ říká pro deník New York Times Mikaela Shiffrinová, lyžařka a trojnásobná olympijská medailistka. „Ester dokáže v obou sportech využívat vzájemných synergií, které jí pomáhají ještě více vyniknout,“ tvrdí sportovkyně.

„Mileniálové rádi zkoušejí nové sporty a tak to má být. Myslím, že Ester jim může jít příkladem v tom, že soutěžit a být úspěšný ve dvou je možné. Ano, jsem přesvědčená, že Ledecká bude mladé sportovce inspirovat,“ říká americký lyžařský fenomén Lindsey Vonnová, která během své kariéry kromě lyží zkoušela i tenis, fotbal či gymnastiku. „Ale v ničem kromě závodění jsem neuspěla,“ přiznává.

„Ester, myslím, že bychom mohly být příbuzné. Neuděláme si DNA test?“ napsala Ester na Twitteru Katie Ledecky, americká plavkyně která má na svém kontě z olympiád již pět zlatých medailí.

„Je úžasné, že Ester dokáže vyhrávat ve více sportech. A myslím, že celý současný systém je špatně nastavený. Například v Norsku či v USA se mladí sportovci specializují na jediný sport již od svého dětství, přitom by jich mohli provozovat více jako Ester,“ komentoval český úspěch Felix McGrath, americký olympijský lyžař, který se v mládí věnoval dokonce čtyřem sportům.

„Neuvěřitelné. Neuvěřitelný příběh,“ rozplýval se nad úspěchem Ledecké i český vodní slalomář Vavřinec Hradilek.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1