Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ledecká o sobě jako o favoritce MS nepřemýšlí. Ve středu bude obhajovat titul

Ledecká o sobě jako o favoritce MS nepřemýšlí. Ve středu bude obhajovat titul

Snowboardcrossařce Evě Samkové útok na medaili na mistrovství světa nevyšel, a tak se podobně jako předloni pokusí získat cenný kov pro českou výpravu Ester Ledecká. V paralelních slalomech patří zimní "obojživelnice" k největším favoritkám.

Samková jezdila v Sierra Nevadě pod ostrými paprsky slunce, z neděle na pondělí se ale zatáhlo a svahy zbarvené dooranžova saharským pískem zasypal čerstvý sníh. Sněžit by mělo i v době úterního paralelního obřího slalomu, ve středu je pak na programu paralelní slalom, v kterém bude jednadvacetiletá Ledecká obhajovat titul z Kreischbergu.

Ledecká v této sezoně ve Světovém poháru třikrát vyhrála a jednou dojela druhá a je jednoznačně adeptkou na stupně vítězů. „Já na to takhle nekoukám. Je ošemetné o tom mluvit nebo si myslet, že jsem jasný favorit a jedu si pro medaili. To bych v životě neřekla, budu se snažit odevzdat, co mám natrénováno," řekla.

S pokorou přistupuje ke každému závodu odjakživa. Naučila se to mimo jiné od dědečka Jana Klapáče, mistra světa v ledním hokeji. „Povídali jsme si o tom, že ve sportu to je nahoru dolů a není to jednoduchý. A poznala jsem, že člověk mockrát prohraje, snad víckrát než vyhraje," řekla vítězka SP z minulé sezony.

Ledecká v této zimě opět kombinuje snowboard s lyžemi a v únoru startovala i na sjezdařském mistrovství světa ve Svatém Mořici. Přechod na prkno zvládla výtečně a před týdnem triumfovala v obřím slalomu v Turecku.

„Fakt jsem se po lyžích na prkno těšila. Cesta do Kayseri sice byla náročná, ale nakonec se to tam povedlo, což mě dobilo energií. Jsem docela ráda, že jsem rozježděná a jsem tady jako snowboarďačka," usmála se Ledecká.

Dnes si při volném ježdění poprvé vyzkoušela závodní kopec. „Moc se mi líbil. Má příjemný sklon a k cíli to trošku padá. Jsou tam dva nebo tři hupy. Těším se, bude to příjemný na jízdu," řekla dcera zpěváka Janka Ledeckého.

K soupeřkám Ledecké patří Ruska Aljona Zavarzinová či Japonka Tomoka Takeučiová, kterou Ledecká porazila ve finále v Turecku o tři setiny. Dobře jezdí také Švýcarka Patrizia Kummerová či Rakušanka Ina Meschiková.

Do soutěže zasáhnou vedle Ledecké i dva čeští jezdci. Sedmatřicetiletý Viktor Brůžek je již na osmém šampionátu a premiéru si odbude Adam Počinek, který dosud nikdy nestartoval ani v závodu Světového poháru.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744