Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ledecká přepsala olympijskou historii a prolomila mlčení: Strašně jsem si to užila!

Ledecká přepsala olympijskou historii a prolomila mlčení: Strašně jsem si to užila!

Přepsala olympijskou historii. Ester Ledecká po snowboardové účasti na minulých zimních Hrách v Soči tentokrát zvládla závod na lyžích a jako první tak startovala v obou sportech. Po závodě dodržela slib a prolomila i mediální ticho. Byla veselá a usmívala se. Skončila třiadvacátá.


Byl to pro ni parádní den. Užila si příjemného sluníčka na obloze, díky startovní pozici si ve druhém kole připravila čerstvě upravenou pistu a po své jízdě dokonce seděla na horkém sedátku pro vedoucí závodnici olympiády. Pod kopcem se navíc hned setkala se svými rodiči Zuzanou a Jankem, ačkoli tatínka pořadatelé hned lifrovali ze závodnického sektoru pryč.Co vám rodiče v cíli řekli?

„Že se jim to líbilo. Že to bylo fajn. A já říkala totéž. Oni mají kartičky restricted, myslím, že on (tatínek Ledecký) ji má taky a směl tam, ale jak se tam ke mně natahoval, odháněli ho, jak jsem byla před obrazovkou. Já jsem byla před obrazovkou! Ty jo, to bylo úžasný… Já mám zážitek! A ještě jsem se projížděla s první třicítkou. To jsem nečekala.“

Vnímáte, že jste přepsala historii? Jako první jste právě absolvovala na olympiádě po závodě ve snowboardingu i lyžařský závod…


„Ne, ale bylo hrozně hezké stát na lyžích na startu a vidět na bránách olympijský znak. Já už si Soči moc nepamatuju, ale tam jsem měla jiné problémy a na to, jak hezké kroužky jsou na vlajkách, jsem se nesoustředila. Je to krásný pocit, že se mi to povedlo na snowboardu a teď jsem odstartovala i na lyžích. A, snad, pokud všechno půjde, jak má, odstartuju i na snowboardu. Přijde mi to dobrý.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

Vše o olympiádě si můžete přečíst ZDE >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1