Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ledecká si užívala bublinu, zítra ji čeká další boj. Největší rivalka slíbila: Zlato jí nenecháme

Ledecká si užívala bublinu, zítra ji čeká další boj. Největší rivalka slíbila: Zlato jí nenecháme

Ester Ledecká je na cestě už podruhé během týdne překopat v noci na sobotu pustí do druhé části svého zlatého dvojboje. Čeká ji paralelní obří slalom na snowboardu, v němž v posledních třech letech naprosto dominuje. Úspěchu její mise může pomoct i přeložení čtvrteční kvalifikace, díky čemuž získala dva cenné dny času.


V bublině je Ester Ledecké dobře. A zvlášť včera si to užívala. Ze svého nabitého olympijského plánu díky úpravě olympijského programu vykouzlila krásný volný den. Z horského hotelu Blue Condo v Pokwangu vyrazila na procházku s maminkou a sbírala energii na svůj poslední olympijský závod v Koreji.

„Dnes jsme odpočívali. Máme pohodový den, Ester tráví čas s rodinou,“ vysvětloval snowboardový trenér Ledecké Justin Reiter. „Má prostor si dát nějaké dobré jídlo, podíváme se na video. Zítra (v pátek) ráno máme trénink. Pak si dáme klidové odpoledne, dostaneme informace k závodu a budeme připraveni jet rychle.“

Změna programu umožnila Ledecké v pohodě dokončit přeměnu ze zlaté lyžařky na královnu prkna. Oficiálním důvodem je nepředvídatelné počasí, ačkoli právě na čtvrtek, kdy se původně měla jet kvalifikace snowboardistek, byl z pátku přeložen ženský závod v Big Airu. Zároveň bylo jasné, že se trenérům původní rozdělení závodu na dva dny moc nelíbilo.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

Vše o olympiádě si můžete přečíst ZDE >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1