Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ledová babička“ Pechsteinová končí. Po příští olympiádě

„Ledová babička“ Pechsteinová končí. Po příští olympiádě

Rychlobruslařka Claudia Pechsteinová potvrdila, že chce reprentovat Německo i na příštích hrách v Pekingu. V jejich průběhu bude „ledové babičce“ už 50 let. Pětinásobná olympijská vítězka sice v Koreji neuspěla, ale věří, že ještě neřekla poslední slovo.

Na dnešní tiskové konferenci v Pchjongčchangu, kterou německá výprava uspořádala při příležitosti 46. narozenin fenomenální rychlobruslařky, Pechsteinová novináře trochu napínala. Oznamuji ukončení kariéry, řekla hned v úvodu a po dlouhé pauze dodala: Za čtyři roky.

K narozeninám dostala velký čokoládový dort, ale největší dárek jí prý dali hokejisté, když ve středu senzačně porazili Švédsko. Svým krajanům fandila přímo v hale a pak s nimi slavila nečekaný postup do semifinále až do tří do rána.

Říkali, že jsem jejich maskot a že musím přijít na Kanadu, protože jsem byla v hale, i když vyhráli nad Švýcary. Škoda, že s nimi nemůžu být až do konce, litovala, že v sobotu má ve stejné době závod a v neděli už bude v letadle domů. Ale budu jim držet palce, slíbila Pechsteinová.

Když získala v Albertville v roce 1992 první z devíti olympijských medailí, nebyla většina jejích dnešních soupeřek ještě na světě. Její sbírka mohla být ještě bohatší, ale o hry ve Vancouveru přišla. Žádná zakázaná látka se v jejím vzorku nenašla, dvouletý trest tehdy dostala jen na základě zvýšených biologických hodnot. O očištění svého jména dodnes bojuje u soudů.

Jenom já rozhodnu, kdy skončím. Nikdo jiný, řekla rychlobruslařská veteránka ve zjevné narážce na doporučení, jehož se jí dostalo od krasobruslařské legendy Katariny Wittové. Dvojnásobná olympijská vítězka na její adresu nedávno řekla: V historii sportu už je zapsaná a možná by jako já zjistila, jak zábavné je sportovat jen pro zdraví.

V Koreji patřila k favoritkám, ale výsledkem bylo jen osmé a deváté místo. Poslední šanci bude mít v sobotním závodě s hromadným startem. Vítězstvím ve Světovém poháru v Calgary dokázala, že ani závod, v němž mohou rozhodovat ostré lokty, jí není cizí. „ “Je to loterie. Ty mladé holky vědí lépe, jak se to jezdí. Zkusím je napodobit, řekla o závodě, který je olympijskou novinkou.

Ani když se jí sen o osmé olympiádě splní, nebude Pechsteinová nejstarší účastnící v historii zimních her. Tento primát od letošního roku drží kanadská curlerka Cheryl Bernardová, která v Kangnungu startuje v 51 letech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1