Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Legendární tenista Mats Wilander: Plíšková vyhraje svůj první grandslam už letos

Legendární tenista Mats Wilander: Plíšková vyhraje svůj první grandslam už letos

Grandslamový turnaj Australian Open, který v pondělí „u klokanů“ odstartoval, vyhrál legendární švédský tenista celkem dvakrát. Návdavkem pak během své kariéry přidal dalších pět Grandslamových titulů, celkem vyhrál 33 turnajů ATP. Nyní v rozhovoru pro Eurosport, kde má svůj pravidelný pořad, komentoval šance na úspěch nejlepších světových tenistů Rogera Federera a „Rafy“ Nadala. Zmínil se ale i o vyhlídkách Tomáše Berdycha a Karolíny Plíškové, která podle něj vyhraje svůj první grandslamový titul během tohoto roku. 

Co předpokládáte, že bude velkým příběhem letošního ročníku Australian Open?

Obhajoba titulu Rogera Federera. V loňském roce jeho triumf nikdo neočekával, nebyl pod žádným tlakem. Nyní se vrací a napětí kolem něj bude. Ovšem je to Roger Federer, je mu 36 let, a je to ten nejlepší Roger Federer, kdo by mu v obhajobě titulu mohl zabránit? Nuže, pro mne bude obrovský příběh, vidět Federera mentálně i fyzicky natolik silného, aby obhajoval titul.

Co chybí Nadalovi, aby opět porazil Federera? Našel Federer v minulém roce klíč k tomu, jak porážet Nadala?

Nadal potřebuje trpělivost. Když bude hrát Federer tak dobře, jako hrál minulý rok, nemyslím, že ho někdo může porazit. To ale nebude trvat věčně, takže Nadal potřebuje trpělivost. Nadal by měl být pozorný, aby se nenechal chytit do pasti a nehrál s Federerem rychlé výměny. Jakmile Nadal bude agresivnější, výměny budou kratší, a to je nakonec výhoda pro Federera. Nadal potřebuje udělat krok zpět a uznat, že hraje proti největšímu hráči všech dob, mít respekt a disciplínu připustit, že pokud Federer hraje svůj nejlepší tenis, je lepší než on. Nadal musí prodloužit výměny, tím Federera více unavit a tlačit ho k chybám. To naopak nyní dělá Federer, součástí jeho taktiky je nutit Nadala do agresivnější hry a tím chybovat. Nadal se snaží držet s Federerem krok, ale nemyslím, že to může dokázat. Nadal si musí říci: Dobře, když mě chceš porazit, poraž mě, ale já neporazím sám sebe tím, že se budu snažit hrát vítězné míče. Není to snadné, ale je to Nadalova jediná šance, jak porazit Federera.

Jak hodně pomohl chorvatský trenér Ivan Ljubicić Rogeru Federerovi v jeho loňských výsledcích?

Ivan Ljubičić mu pomohl vést diskusi, jakým nejlepším způsobem by měl hrát tenis, jak agresivní by měl ve hře být. Ljubicić s největší pravděpodobností prodloužil Rogerovu kariéru o tři až čtyři roky, právě díky tomu, jakým způsobem hraje. V posledních dvou letech byl Federer agresivnější a myslím, že nejen, že přišel na to, jak má hrát, ale také, jak vyhrát právě tou agresivní hrou. Ljubicić posílil Federerovu sebedůvěru, dokázal, aby Federer pochopil, že pokud je agresivní, může porážet ostatní nejlepší hráče světa, protože nejen, že je lepším hráčem, ale také zhoršuje hru soupeřů, kteří se obávají právě jeho agresivní hry.

Jak dokážete vysvětlit, že někdo hraje svůj nejlepší tenis ve 36 letech?

Federer hraje svůj nejefektivnější tenis, nejsem si jist, že hraje svůj nejlepší tenis. Federer je lepší hráč, protože jeho taktika je mnohem účinnější. Taktika pomáhá nejen k tomu, aby hráč hrál lépe, ale také, aby soupeř hrál hůře. Nemyslím, že toto Federer v minulosti dokázal, ale excelentně to zvládá v současnosti.

Jak dlouho může Federer hrát na takové úrovni?

Další dva tři roky, dokonce i ve čtyřiceti může být na grandslamech nebezpečný. Očekávejme, že bude hrát každým rokem méně a méně turnajů. S jeho stylem hry, talentem a způsobem práce, ví, že nemusí hrát příliš turnajů, aby vyhrál grandslam.

Roger Federer je nepochybně favoritem Australian Open. Je podle vás v nejlepší desítce hráč, který by mohl svou hrou ohrozit jeho vítězství?

David Goffin je hráčem, na kterého bychom se měli začít soustředit. A Alexander Zverev, ten se hodně zlepšil, je připraven a natolik chytrý, aby dokázal využít toho, že kterýkoli ze soupeřů není stoprocentní. Djokovićovi přibývají léta, Nadal se stáhl z pár věcí. Zverev čeká a myslí na první grandslamový triumf, nebo alespoň na první velký grandslamový výsledek. O Goffinovi jsme příliš nemluvili v souvislosti s vítězstvím na grandslamovém turnaji, ale z mého pohledu udělal Goffin skok dopředu po stránce fyzické i taktické, a přišly i výsledky, dosáhl na finále Turnaje mistrů, v Londýně porazil i Federera, porazil Francouze ve finále Davisova poháru, všechny tyto kroky mu pomáhají. Pro mne jsou to Zverev a Goffin, kdo může na Australian Open ujít celou cestu.

Před časem jste řekl, že Tomáš Berdych je nejlepším hráčem, který nikdy nevyhrál grandslamový titul. V posledních měsících šel výkonnostně dolů, může se ještě vrátit, případně vyhrát onen grandslam, nebo je jeho čas už pryč?

Vůbec si nemyslím, že jeho čas je pryč. Je mu přes třicet let, má za sebou zranění, která zažili i ostatní hráči, Roger Federer je starší. Někdy pár kroků zpět pomůže, aby se hráč dále rozvíjel. Marin Čilić je dokonalým příkladem, dlouhodobě pracoval, aby se dostal dopředu a dalo by se říct, že právě v roce, ve kterém nehrál měsíce nijak dobře, právě v tom roce vyhrál. Tomáš Berdych je podobný hráč, má zbraně, je na tom fyzicky dobře, hraje tolik let na úrovni, už hrál grandslamové finále. Někdy, když padáte žebříčkem dolů, nemusíte se tolik obávat o hru, můžete relaxovat. Nesnáším ten výraz, ale znamená to, že nemá co ztratit, a kdo ví, může to vypálit od prvního kola a dokázat to, co Čilić na US Open. Opravdu věřím, že existuje taková možnost.

A Karolína Plíšková?

Karolína Plíšková je nejslibnější českou hráčkou, už se usadila ve světové špičce, hrála grandslamové finále. Je to hráčka, která udělala krok zpět, ovšem jen, aby další dva udělala vpřed. Více kontroluje svou agresivitu ve hře a to je pozitivní změna. Je to hráčka, od které očekáváme, že v příštích 12 měsících vyhraje grandslam.

Andy Murray prožívá komplikované momenty kariéry, co byste mu nyní poradil vzhledem k jeho návratu na kurty?

Otázkou je, jaká byla operace a jaké jsou prognózy. Když máte bolesti, kvůli kterým se nepohybujete pohodlně, přirozeně je problém, když musíte běhat. Murray by se měl na čas z tenisu stáhnout a uzdravit se, vzít si příklad z Federera a Nadala. Je to příliš dobrý hráč, aby se obával o ztrátu sebedůvěry, aby dal na nějaké pocity, podstatné je být zdravý fyzicky. Jsem si jist, když půjde tímto směrem, že znovu dosáhne na vysokou úroveň hry. Moje rada tedy zní: Pospíchat je špatný nápad. Ale to je samozřejmě velmi těžké pro hráče po třicítce, který umírá touhou vrátit se zpět na kurty. Má rada je nevrátit se, dokud nemůže alespoň chodit tak, jak chodil, bez bolestí. Protože jinak by byl návrat těžší, protože když se na kurtu objevíte, soupeři se dívají, a dalo by jim to větší víru, když budou stát proti němu.

Dimitrov vyhrál Turnaj mistrů, mohla by to být platforma pro jeho další vzestup?

Je to základ, aby neprohrával s hráči, se kterými by prohrávat neměl. Hrát proti Goffinovi a podobným hráčům, to má Dimitrov vyřešené. Jeho problémem je porážet lepší hráče, ta největší jména, jako jsou Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djoković, pokud se vrátí. V minulosti to nedokázal. Otázkou je, jaké bude jeho psychické rozpoložení. Nemá co ztratit, a všechna vítězství jsou před ním, hraje dobrý tenis, ale nevyhrává proti nejlepším hráčům. To je můj otazník. Na konci roku může být světovou dvojkou, ale nemyslím, že je připraven vyhrát grandslam.

Zdá se, že syn Björna Borga je velmi talentovaný, viděl jste ho hrát? Co soudíte o jeho talentu?

Hrál jsem s ním čtyřhru a potrénoval půl hodiny v září minulého roku. Zdá se být opravdu velkým talentem. Když má někdo otce, jako je Björn Borg, může být pro něj vše snazší, ale přirozeně na něj na druhé straně bude vyvíjen větší a větší tlak, který je pro 14-15letého mladíka nepřirozený, a bude ho muset zvládnout. Například jen to, že se mne ptáte na jeho tenis. Nikdy nevíte, jak bude mladý hráč na tento tlak reagovat, ale pokud bych měl zapomenout, že se mne ptáte na někoho, kdo se jmenuje Borg, je to mladík, který se pravděpodobně stane profesionálem a tenis ho bude živit.

Už je to 30 let, co jste potřetí a naposledy vyhrál Australian Open. Jak byste popsal Váš vztah k tomuto turnaji?

Australian Open je pro mne hodně blízký turnaj. Hrál jsem v Austrálii za Švédsko finále Davisova poháru, další turnaje, v Austrálii jsem strávil hodně příjemného času. Možná není Australian Open turnaj, na kterém se cítím nejvíce vítán, ale je to turnaj, na který se nejvíce těším. Hraje se uprostřed zimní sezóny, potkáte všechny výjimečné hráče a také bývalé světové hráče, kterých má Austrálie více než jakákoli jiná země. Australian Open je specifický grandslam, protože předcházející se hrál před čtyřmi měsíci a další se hraje zase za další čtyři měsíce. Australian Open jsou dva až tři roky mého života, které jsem strávil přípravou na turnaj a startem na něm, což znamená, že hraje významnou roli v mé tenisové kariéře. Austrálie je vedle Švédska mou oblíbenou zemí. Kdyby nebyla tak daleko, pravděpodobně bych zvažoval, že bych se tam někdy usadil.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1