„Levná“ olympiáda? Los Angeles slibuje, že peníze uhlídá

ČTK

02. 12. 2016 • 20:03

Na hry v roce 2024 by v americké metropoli mělo padnout v přepočtu 153 miliard korun. V porovnání s letošními hrami v Riu de Janeiro by to byla méně než polovina a ve srovnání s plánovaným rozpočtem příštích OH v Tokiu dokonce jen čtvrtina. Částku dnes zveřejnil organizační výbor her.

Organizátoři označují sumu za konzervativní a realistickou, neboť nepočítají s výstavbou žádných nových sportovišť. Zhruba 1,2 miliardy dolarů by šlo na rekonstrukci stávajících stadionů. Společně s druhým nejlidnatějším americkým městem kandidují ještě Budapešť a Paříž, o pořadateli rozhodne Mezinárodní olympijský výbor příští rok v září na zasedání v Limě.

Los Angeles se může stát po Londýnu druhým městem, v němž se bude pod pěti kruhy soutěžit potřetí. USA naposledy uspořádaly letní olympiádu v roce 1996 v Atlantě, pak hostily ještě zimní hry v Salt Lake City 2002.

Podle některých názorů může šance Los Angeles oslabit vítězství Donalda Trumpa v boji o Bílý dům. Trump si už ve středu telefonoval s předsedou MOV Thomasem Bachem a kandidatuře kalifornského města vyjádřil plnou podporu.

 

 

SDÍLET