Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mediální "maso", říká manažer Ledecké. Na maily odpovídal do pěti do rána

Mediální "maso", říká manažer Ledecké. Na maily odpovídal do pěti do rána

Šokující vítězství Ester Ledecké v sobotním superobřím slalomu na olympiádě strhlo vlnu zájmu. Manažer Viktor Valta odpovídal na maily se žádostmi o rozhovor a různými pozváními do pěti do rána. Valta všechny žádal o trpělivost a klid pro hvězdu.

Ledeckou nyní čeká přeorientování se z lyží na snowboard, v kterém by měla příští týden zaútočit dle očekávání na zlato v paralelním obřím slalomu.

"I já se snažím nechávat Ester maximální klid, aby se mohla soustředit na závody. Potřebuje se dostat do svých kolejí, aby si připravila svůj hlavní závod, na který sem původně jela. Je to pro ni důležité, na tenhle snowboardový závod se připravuje celou kariéru, byla by škoda to nějak narušit přípravu, na kterou je zvyklá," řekl.

Už pár minut po senzačním triumfu Ledecké v super-G Valta odhadoval, že nastane doslova mediální "maso". Druhý den po závodu už věděl, že se nemýlil. "Do pěti do rána jsem odepisoval na všemožné strany a všichni píšou dál," řekl. Zmínil všechny velké mediální společnosti a přidal, že Ledecká měla i pozvání třeba do Rakouského domu, ač o setinu sekundy připravila o už oslavované zlato Annu Veithovou.

Valta si udělal přehled, kdo se s jakou žádostí ozval. Všechny shodně žádá o strpení s tím, že před média Ledecká předstoupí v mixzóně po snowboardovém závodu a velké setkání se plánuje na závěr olympiády v neděli 25. února do Českého domu.

"Ester je profesionál na sjezdovce i jinde. A i když ze začátku olympiády nemluvila a teď zase nebude, není to u ní nic neobvyklého. Takhle funguje. Den před závodem má absolutní klid. Jakmile odjede závod, tak by se rozkrájela," řekl Valta.

Valta má v agentuře Sport Invest Marketing Ledeckou na starosti a dobře ví, jak s ní rozmlouvat. "Jde to s ní relativně dobře. Ne vždycky má telefon u sebe. Občas nečte maily, takže je třeba si k ní najít cestu, třeba přes WhatsApp nebo Messenger," zmínil mobilní komunikační aplikace. "A když se nedá sehnat, tak je vždy na příjmu maminka (Zuzana), ona to vyřídí nebo Ester předá."

Ledecké se snaží splnit všechna přání. Třeba nyní se jí snažil na olympiádě zajistit kvalitní spánek ve Phoenix Parku, kam se ze soboty na neděli přestěhovala, aby bydlela u snowboardových tratí. "Měla tvrdou matraci, tak jsme přivezli tu z olympijské vesnice," řekl Valta, že se využila matrace olympijského týmu.

Ještě den po úžasném superobřím slalomu si Valta přehrával pocity, které v cílovém prostoru prožíval. "Úplně se mi třásly ruce. Byl to neuvěřitelný zážitek. Nádhera. Šok jako blázen," říkal a doufal, že Ledecká ještě neřekla poslední slovo. "Já doufám, že to ještě nenastalo. Že to takhle bude pokračovat," přál si Valta.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1