Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Megastadion a mazání vtipů o Kimovi. Jaké je to hrát poháry v KLDR?

Megastadion a mazání vtipů o Kimovi. Jaké je to hrát poháry v KLDR?

Fotbalisté indického klubu FC Bengaluru vyrazili minulý týden do Severní Koreje kvůli odvetě v AFC Cupu, asijské obdoby Evropské ligy. Postup proti místnímu týmu 4.25 SC z Pchjongjangu uhájili remízou 0:0, na výjezd do nejuzavřenější země světa hned tak nezapomenou. „Poslední den před návratem vypálili střelu, která přeletěla nad naším hotelem. Na něco takového vás nikdo nepřipraví,“ podělil se s BBC o jeden z neobvyklých zážitků australský záložník Erik Paartalu.Jak vypadá běžný život v KLDR? To je pro okolní svět stále velká záhada, režim diktátora Kim Čong-una důsledně dohlíží na všechny návštěvníky z ciziny, kteří se nemohou pohybovat po ulicích bez oemezení.

Fotbalový tým FC Bengaluru nebyl výjimkou. „Bylo hodně zvláštní, když jsme přistáli na skoro prázdném letišti. Nastal problém s našimi zavazadly, všichni zaměstnanci z obchodů a imigračního oddělení odešli z práce a zůstali jsme tam úplně sami,“ popsal Paartalu o zážitek na uvítanou.

Bezpečnostní opatření museli fotbalisté podstoupit už před odletem do Severní Koreje. Dostali doporučení vymazat ze svých mobilů všechny zmínky související s cílem jejich cesty. Hráč, který dvakrát nastoupil za australskou reprezentaci, potvrdil, že museli být důslední. „Na Whatsappu jsme tam párkrát zavtipkovali o Kim Čong-unovi. Já doufal, že nemají Twitter, protože jsem tam napsal, že bych si s ním rád zašel na drink,“ tvrdil Paartalu.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1