Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mešanovič na Dukle znovu potvrdil pozici nejlepšího "žolíka" ligy

Mešanovič na Dukle znovu potvrdil pozici nejlepšího "žolíka" ligy

Slávistický útočník Muris Mešanovič opět přišel na hřiště až v závěru a opět rozhodl zápas. Tentokrát proti Dukle Praha

Útočník Muris Mešanovič v dnešním utkání 14. ligového kola na Dukle znovu potvrdil, že je nejproduktivnějším střídajícím hráčem v soutěži. Bosenský kanonýr naskočil na Julisce za nepříznivého stavu do druhé půle a gólem a efektní asistencí patičkou přispěl k obratu a k výhře slávistických fotbalistů 2:1. Na kontě má v této ligové sezoně už šest branek a z toho pět jako "žolík".
"Prostě to tak teď je, že chodím jako střídající hráč. Trenér mě tam s tím posílá. Nechci být ten uražený, nebo něco takového. Snažím se vždy odvést maximum a uvidím, jak to bude dál," řekl novinářům Mešanovič.
Na Julisce byl jeho příchod na hřiště klíčovým momentem celého utkání. "Nevím, jestli ten obrat byl mnou. Když mě tam trenér pošle, snažím se odvést maximum. A dneska se to povedlo, za což jsem šťastný," konstatoval.
Nejprve v 53. minutě k němu propadl míč, který pohotově poslal k tyči. "Byl tam dlouhý balon, myslím, že Míša Frydrych šel do souboje. Balon se odrazil ke mně a naštěstí jsem to proměnil," podotkl Mešanovič.
O deset minut později elegantní patičkou zády k brance pohotově vysunul Milanu Škodu a ten dokonal obrat. "Milana jsem neviděl, ale tak nějak jsem ho tam cítil. Už předtím jednou jsem to zkoušel patičkou, ale neprošlo to. Druhá prošla, Milan to krásně trefil. Je to super," radoval se šestadvacetiletý útočník.
"Tu patičku jsem čekal. Už jednou jsem si o to říkal, Muris mi to dával, ale někdo to zblokoval. Teď jsem čekal, že to udělá znovu a šel jsem tam," uvedl Škoda.
Mešanovič se s šesti góly dělí o pozici nejlepšího týmového střelce sezony se Škodou, přestože na rozdíl od něj většinou nehraje v základní sestavě.
"Když jsem přišel první půlrok do Slavie a hrál jsem, měl jsem těch šancí hodně a neproměňoval jsem je. Teď se mi to daří proměňovat, za což jsem šťastný," uvedl Mešanovič.
"Muris je pro nás hrozně důležitý hráč. Když přijde, dokáže to změnit. Dneska dal krásný gól a přihrál mi na gól. Je to bomba, že dává tolik branek, hrozně mu to přeju. A věřím, že jich bude ještě víc," podotkl Škoda.
Mešanovičovu unikátní bilanci chválil i trenér Slavie Jaroslav Šilhavý. "Zažil jsem podobného žolíka ve Viktorce Žižkov. Jmenoval se (Tomáš) Krejčík a ten celý podzim i jaro dával gól za gólem. A vždy když šel do zápasu. Muris je trochu podobný. Je i na tréninku svým naturelem takový, že chce hrát, chce míč, chce dávat góly. Je strašně platný. Uvidíme, jak to bude dál," uvedl Šilhavý.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1